Jak nauczycielka angielskiego wpłynęła na moje życie

Dziś Dzień Nauczyciela 😀 Dzień wyjątkowy bez dwóch zdań. W ramach kolejnej, fantastycznej akcji blogerów Językowo Kulturowych, powstał ten post, bardzo osobisty i przywołujący wspomnienia z czasów licealnych. O tym, czy nauczyciel może mieć wpływa na przyszłość ucznia dowiecie się z tego artykułu.

 

Zacznijmy od początku

Mało kto wie, jak tak naprawdę wyglądała moja przygoda z językiem angielskim. Otóż w szkole podstawowej, mojej bynajmniej, nie było szału jeśli chodzi o języki obce. Właściwie był tylko jeden język, z góry narzucony przez dyrekcję szkoły. Mianowicie język niemiecki. Jakoś od początku nie przypadł mi on specjalnie do gustu, choć w podstawówce nie narzekałam, chyba, bo nauczycielka była przyjazną istotką. O angielskim, w mojej szkole, mogło się jedynie pomarzyć. Co bardziej przewidujący rodzice zapisywali swoje dzieci na korepetycje z angielskiego lub do szkół językowych, ale w latach 90′ była to rzadkość. Osobiście uważałam, że to fanaberia i tylko kujony chodzą na takie pozaszkolne zajęcia z ‚anglika’.

teenagers

 

Gimnazjalny czas

W gimnazjum bez zmian. Też niemiecki był pierwszym i jedynym językiem w mojej szkole. O zgrozo! Tu już dawał mi się on we znaki. Nie lubiłam wszelakich trybów, czasów, nie wspominając o tym, że der die das po nocach mi się śniło… Nasza nauczycielka przezywana przez nas Löwe (od niemieckiego lew) była, hmm… nijaka. Nie wspominam jej w szczególny sposób.

 

Ogólniak czeka

Idąc do liceum, w którym obowiązywały dwa języki obce, musiałam wybrać niemiecki jako kontynuację, a dalej była możliwość wyboru pomiędzy angielskim, francuskim, a rosyjskim. Decyzja zapadła na angielski, od podstaw, rzecz jasna.  Nasza anglistka, Pani Kinga, ‚za moich czasów’ była jeszcze w trakcie studiów. Jeśli czegoś nie pomyliłam, to w czasie robienia magisterki. Młoda, energiczna, zabawna, ale też wymagająca i surowa. Jak się szybko okazało Pani Kinga była zapaloną anglistką, kochającą pracę z młodzieżą.

 

Możesz mi wierzyć lub nie, ale od pierwszych minut jej zajęć uwielbiałam angielski! 🙂 Doskonale pamiętam jedne z zajęć, normalnie mam cały czas ten obraz przed oczami, jak w pierwszej klasie, nauczycielka kazała mi przeczytać tekst z książki na ocenę. Nie wiem o czym był, ale wiem jakie słowo źle przeczytałam. Zamiast beach przeczytałam bitch 😈 Rechot w klasie był nieziemski, nawet Pani Kinga parsknęła. Zapamiętałam poprawną wymowę forever 😉

 

Ale nie o śmianiu się ze mnie miałam pisać, a o mojej wspaniałej i cudownej ‚Pani od angielskiego’. Pani Kinga miała niesamowitą lekkość wypowiedzi po angielsku, mówiła tak piękną angielszczyzną, że dla mnie nie było bardziej fascynującego przedmiotu w szkole średniej. Mogłabym siedzieć na jej lekcjach osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. I wiem, że bym się nie nudziła. Podziwiałam również jej wiedzę. Gdy któreś z nas zapytało o jakieś słowo po angielsku, Pani Kinga niczym ‚wujek Google’ stawała przy tablicy i pięknym pismem notowała wyraz na tablicy i go wymawiała. Boże! Tak jej zazdrościłam tej wiedzy! Ta kobieta była dla mnie niedoścignionym wzorem. Choć nie wszyscy pałali do niej miłością, bo była bardzo wymagająca. Jeśli ktoś ją olewał, nie przygotowywał się do zajęć, wagarował, miał, jednym słowem przegwizdane.

flowers-desk-office-vintage-large

Wpływ nauczyciela na moją przyszłość

Obserwując poczynania Pani Kingi, skrupulatnie odrabiając zadania domowe, słuchając jej wypowiedzi marzyłam, o tym, że chcę być taka jak ona. Centralnie, nie ściemniam. W trzeciej klasie szkoły średniej, podjęłam decyzję, że chcę iść na studia językowe. No, ale przecież moja wiedza była na poziomie podstawowym! Co za bzdura, prawda? Powiem Ci jak było. Uczyłam się sama w domu, przez pewien czas chodziłam też na korepetycje. Jednak strach spowodował, że zdecydowałam się podejść do matury podstawowej. No, ale co mi z podstawowej, jak na studiach wymagali rozszerzonej, rzecz jasna.

Mimo to, poszłam do Nauczycielskiego Kolegium, aby dowiedzieć się o kryteria przyjęć. Okazało się, że jeśli mam tylko maturę podstawową to mogę podejść do egzaminu wstępnego razem z osobami, które wcześniej zdawały starą maturę. I wiesz co? Dostałam się na te studia! 🙂 Przyznaję, że nie było łatwo. Uczyłam się przez cały czas, żeby nadgonić ‚stracony czas’, ale dałam radę. Rok po maturze zdecydowałam się zrobić maturę rozszerzoną, sama dla siebie.

 

Pani od angielskiego

To ona nauczyła mnie podstaw angielskiego. To ona zaszczepiła mi pasję do języka. To ona pokazała mi jak się uczyć. To dzięki niej wiedziałam, co chcę robić w życiu. Zaparłam się jak wół i strasznie zaryzykowałam wybierając moje studia, i to też dzięki niej. Nie chodzi mi o to, że ona mnie namawiała, tylko o to, że dla mnie była wzorem. Chciałam byś psorką, tak jak Pani Kinga. Do dziś, wspominam ją strasznie ciepło i uważam, że była i jest wspaniałym nauczycielem języka angielskiego.

 

Pani Kingo, dziękuję z całego serca za to, czego mnie Pani nauczyła 🙂 Za pasję i energię z jaką Pani pracuje. Za to, że całe moje życie postawiłam na jedną kartę, by móc się stać taka jak Pani. Po latach też jestem nauczycielem języka obcego i szczerze kocham to, co robię. I pokładam nadzieję, że moi uczniowie, choć ich mała część, też będą wspominać mnie z takim szacunkiem i sentymentem jak ja Panią. Ach, wzruszyłam się!

Ewelina

Przeczytajcie koniecznie wspominki innych blogerów z czasów szkolnych:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Dzień Nauczyciela

Francja:

Demain viens avec tes parents – Dzień Nauczyciela

Francuskie i inne notatki Niki – Wspomnień czar… w Dniu Nauczyciela

FRANG – 11 cech idealnego nauczyciela

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Jak zostałam panią od francuskiego

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Nauczyciele języków, taki was zapamiętałam

Japonia:

Japonia-info.pl – Nauczyciel, który zmienił moje podejście do nauki języków

Niemcy:

Niemiecki w Domu – Cechy dobrego nauczyciela

Językowy Precel – Moje nauczycielki niemieckiego

Norwegia:

Norwegolożla: Nauczyciel idealny – czy istnieje?

Rosja:

Dagatlumaczy.pl – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Dzień Nauczyciela – komu zawdzięczam znajomość rosyjskiego?

Wielka Brytania:

Lanuage Bay- One Way to learn English

Angielski dla każdego – Dzień Nauczyciela 2016

English with Ann – Jak być dobrym nauczycielem

Włochy:

italia-nel-cuore – Dobry nauczyciel to skarb
Primo Cappuccino – Jakim nauczycielem języków obcych NIE być?

Wielojęzyczne:

uLANGUAGES – Dzień Nauczyciela 2016 i najbardziej inspirujący nauczyciel w moim życiu

Lingwoholik: Jaki wpływ na językoholizm mają nauczyciele?

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

  • Też przez jakiś czas (półrocze?) miałam w LO zajęcia z bardzo młodą nauczycielką angielskiego, możliwe, że była w czasie studiów. Jaka ona była świetna!!! Miała ogromną wiedzę i to właśnie ona nauczyła nas rozróżniać czasy w angielskim. Do dzisiaj nie mam z nimi problemów w żadnym języku, chyba właśnie dzięki temu, jak nam to tłumaczyła.

  • No proszę, jak to jedno przypadkowe spotkanie potrafi wpłynąć na całe nasze życie 🙂

  • Wow! Wspaniała historia! 🙂

  • Dagatlumaczy.pl

    Ogromnie się cieszę, że lubisz swoją pracę i sprawia Ci ona satysfakcję. Każdemu życzę takiego podejścia 😉