fbpx
Share

Stało się! Jedziesz wreszcie do Londynu! Podekscytowana, pełna energii, oczami wyobraźni widzisz siebie spacerującą po londyńskich ulicach z aparatem w ręce, aby zrobić zdjęcia na tle słynnych miejsc i obiektów.  Zaplanowałaś nawet jakie sklepy odwiedzisz i co przywieziesz do Polski. Zdecydowałaś też jakie ciuchy spakujesz do walizki. Jednak jestem przekonana, że są sprawy, których nie wzięłaś pod uwagę. Weźmy je pod lupę i sprawdźmy czy mam rację. Jak zaplanować wyjazd do Londynu?

Post ten piszę w ramach akcji blogerów kulturowo-językowych ‘W 80 blogów dookoła świata’. Zapominalskim, lub też nowym Czytelnikom bloga, przypomnę, że jest to comiesięczna akcja, w której blogerzy piszący o kulturze i języku różnych krajów, publikują wpisy na wspólny temat, zawsze 25. dnia miesiąca. Dzisiejszy temat to Jak zaplanować wyjazd do Londynu.

 

 

10 wskazówek jak zaplanować wyjazd do Londynu

 

Rada #1

 

Na długo przed zaplanowanym wyjazdem, powinnaś usiąść wygodnie w fotelu, pomyśleć jak zaplanować wyjazd do Londynu odpowiadając sobie na fundamentalne pytania: Dlaczego? W jakim celu wybieram się do Londynu? Pozwiedzać? Odwiedzić przyjaciółkę? Wpaść na wyprzedaże? A może jedziesz tam do pracy? Niezależnie jaki jest Twój cel, jasne jego sprecyzowanie pozwoli Ci lepiej zaplanować i przygotować się do podróży. Kiedy już to określisz, zadaj sobie kolejne pytania. Kiedy? oraz Jak? Ustal odpowiednią dla siebie datę, a następnie zadecyduj w jaki sposób tam dotrzesz. Masz kilka możliwości:

 1. samolotem (lot trwa około 1,5h)
 2. autobusem (ok. 24h)
 3. samochodem (ok. 16h)
 4. pociągiem (ok. 19h)

 

 

Rada #2

 

Nie zapomnij, że Londyn leży w innej strefie czasowej! Musisz więc przestawić zegarek o godzinę do tyłu. W praktyce oznacza to, że jeśli w Warszawie mamy godzinę 13, w Londynie jest południe.

Gdy już będziesz na pokładzie samolotu, czy też Twój pociąg będzie zbliżać się do celu, cofnij zegarek!  Czas w telefonie powinien ustawić się automatycznie, jeśli masz włączoną taką funkcję.  Pozwoli Ci to uniknąć dezorientacji i ewentualnych nieporozumień.

 

 

Rada #3

 

Zapisz w notesie ważne adresy i telefony. W razie jakichkolwiek kłopotów, zawszę będziesz mieć je pod ręką. Na Twojej liście MUSThave nie może zabraknąć kontaktów do:

 • osób i miejsc, do których masz zamiar dotrzeć (np. adres przyjaciółki czy hostelu, w którym będziesz spać)
 • Ambasady Polski w Londynie

Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place

Londyn W1B 1JH

Tel: + 44 (0) 207 2913 520

 

 

Rada #4

 

Nocleg. Jeśli nie masz ‘bazy’ musisz poszukać spania na własną rękę. Proponuję, abyś, jeszcze przed wyjazdem, poszperała w internecie i zarezerwowała sobie nocleg. Najtańszą, i myślę najbardziej opłacalną, opcją są hostele (nie mylić z hotelami!). Gdzie i jak szukać w internecie? Po wpisaniu w GOOGLE hostele w Londynie, wyświetli Ci się cała lista serwisów:

 1. TravelStay.com
 2. pl.hostelbookers.com
 3. booking.com
 4. polish.hostelworld.com
 5. hostele.pl

Pamiętaj, aby sprawdzać opinie klientów korzystających z usług hostelu.

 

Rada #5

 

Dokumenty. Najlepiej, abyś zabrała ze sobą dowód osobisty i paszport. Do tej pory, jako członkowie Unii Europejskiej mogliśmy wjeżdżać do UK albo na dowód albo na paszport. Ze względu na BREXIT, nie wiadomo, jak sytuacja będzie się miała w przyszłości. Stąd też warto przed podróżą skontaktować się, choćby ze wspomnianą wyżej Ambasadą. Miejmy nadzieję, że Brytyjczycy nie zechcą wprowadzić wiz, bo utrudniałoby to znacznie swobodne podróże.

 

Rada #6

 

 

Mam nadzieję, że pamiętasz o tym, że w Londynie mówi się po… angielsku! Nie oczekuj więć, aby Anglicy mówili do Ciebie w Twoim ojczystym języku. Owszem, obecnie na Wyspach mieszka bardzo dużo Polaków, ale językiem urzędowym jest niezmiennie język angielski. Dlatego, jeśli Twoja znajomość języka nie jest imponująca, warto, abyś przed wyjazdem nauczyła się choćby podstawowych wyrażeń. Ponadto, zabierz ze sobą rozmówki polsko-angielskie oraz podręczny słownik. Uwierz mi, że nie raz z nich skorzystasz. 

 jak-zaplanowac-wyjazd-do-londynu

 

 

Rada #7

 

Transport. Czy orientowałaś się już, jak będziesz poruszać się po Londynie?

 1. na pieszo
 2. taksówką (opcja kosztowna, ale dla samej frajdy, można wsiąść w charakterystyczną czarną taksówkę)
 3. dwupiętrowym, czerwonym autobusem (double decker), mam słabość do tych starych autobusów, których niestety coraz mniej na ulicach
 4. londyńskim metrem, którym dojedziesz niemal wszędzie.

 

Ściągnij sobie mapę metra (w Londynie są one do pobrania za stacjach metra za darmo) i przeanalizuj sobie zasady funkcjonowania. Choć na początku ilość kolorowych linii na mapie może przerażać, korzystanie z metra jest dziecinnie proste! Każdy kolor oznacza inną trasę, na której dany pociąg metra porusza się. Zauważ więc, że czasem niezbędne są przesiadki, aby dostać się do miejsca docelowego.

Bilety na przejazd metrem możesz zakupić w okienku na stacji metra lub też w specjalnych maszynach. Jednak jeśli Twój angielski jest słaby, sugeruję wyrobić sobie kartę OYSTER, którą doładowujesz jak telefon i możesz zrobić to praktycznie w każdym sklepie.

 

 

Rada #8

 

Waluta. W Londynie nie płacimy ani w złotówkach, ani w euro, ale w funtach brytyjskich (inna nazwa funt szterling). Obecnie

£1  = 5,20 PLN (zależy to od kursu walut)

 

 

 

Rada #9

 

Słyszałaś zapewne określenie angielska pogoda. Zastanawiałaś się co ono oznacza? Pogoda w Londynie bywa kapryśna i zmienia się z minuty na minutę. Nie zdziw się więc, jeśli spacerując w słońcu, nagle spotka Cię wielki deszcz. Dlatego włóż do torby, mały parasol. Z całą pewnością go użyjesz.

 

 

Rada #10

 

Jedzenie. W Londynie na każdej ulicy można coś zjeść. Wszystko zależy od tego, co lubisz i ile pieniędzy chcesz wydać. Z mojej strony, polecam Ci, byś choć raz spróbowała angielskiego śniadania. Szaleństwo! Jeśli lubisz kawę, wstąp do coffee shopu na latte. Czego nie rób? Nie przeliczaj, ile coś kosztuje za złotówki, bo nic tu nie kupisz 😉 Pamiętaj, że w Anglii zarabia się  inaczej niż u nas, więc i przelicznik jest inny.

Czy wiesz już jak zaplanować wyjazd do Londynu? Na co zwrócić uwagę wyruszając w podróż? A może dodasz coś jeszcze o czym ja nie wspomniałam w tym poście blogowym?

 

Odwiedź blogerów biorących udział w akcji:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – 10 porad – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/07/10-porad.html

Finlandia:

Suomika – 10 porad dla turysty w Finlandii

http://suomika.pl/10-porad-dla-turysty-finlandii/

Francja:

Madou en France – Francuski poradnik turysty w pigułce http://www.madou.pl/2016/07/Francja-poradnik-turysty.html

Francuskie i inne notatki Niki – Pierwszy raz w Paryżu czy we Francji? Dekalog porad

http://notatkiniki.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-paryzu-czy-we-francji.html

 

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym:  Pierwszy raz w Gruzji- 10 grzechów głównych

http://innagruzja.blogspot.com/2016/07/pierwszy-raz-w-gruzji-10-grzechow.html

 

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Jak połączyć urlop w Hiszpanii z turystyką językową. 10 porad

http://www.hiszpanskinaluzie.pl/2016/07/urlop-w-hiszpanii-rady.html

Japonia:

Japonia-info.pl – Porady dla wyjeżdżających do Japonii – http://japonia-info.pl/porady-dla-wyjezdzajacych-japonii/

Enesaj.pl – Pierwsza podróż do Kirgistanu

http://enesaj.pl/2016/07/pierwsza-podroz-do-kirgistanu/

Litwa:
Na Litwie – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę
http://nalitwie.wordpress.com/2016/07/25/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy-raz-na-litwe

Niemcy:

Nauka Niemieckiego w Domu : 10 porad dla turysty w Niemczech: http://niemieckiwdomu.pl/10-porad-dla-turysty-niemczech/

Niemiecki po ludzku: 10 porad dla turysty

http://niemieckipoludzku.pl/?p=2021

Norwegia:

Norwegolożka: Pierwszy raz w Norwegii – co warto wiedzieć? https://norwegolozka.wordpress.com/2016/07/25/pierwszy-raz-w-norwegii-co-warto-wiedziec

Pat i Norway – 10 porad dla turysty w Bergen

http://patinorway.blogspot.com/2016/07/235-10-porad-dla-turysty-w-bergen.html

Szwajcaria:

Między Francją a Szwajcarią – Szwajcaria: Praktyczne informacje dla turystów

http://www.miedzy-francja-a-szwajcaria.pl/2016/07/szwajcaria-praktyczne-informacje.html

Wielka Brytania:

Angielski dla każdego – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Anglii http://angdlakazdego.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html

Language Bay-  10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Londynu- “W 80 blogów dookoła świata #28”

http://language-bay.blogspot.com/2016/07/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy.html

Włochy:

Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad
https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/07/25/nasz-pierwszy-raz-we-wloszech-10-praktycznych-porad/

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share