fbpx
Share

Właśnie postanowiłaś, że chcesz zacząć uczyć się języka angielskiego. Jeszcze nie wiesz kto będzie Cię go uczyć, ani kiedy znajdziesz czas na wkuwanie słownictwa. Mimo wszystko zrodziła się w tobie myśl podjęcia ryzyka. Zanim zaczniesz działać, dowiedz się, co tak naprawdę musisz wiedzieć, aby Twój plan się powiódł. Przeczytaj moje 15 zasad o nauce języka, a później do boju!

#1 Cel

Istotną sprawą jest określenie, po co tak naprawdę masz zamiar uczyć się języka. Zmusza cię do tego szef? Masz egzamin? Maturę? A może chcesz zwyczajnie zamówić sobie ulubioną potrawę będąc na zagranicznych wakacjach? Nieważne, jaka jest Twoja odpowiedź. Ważne, że już znasz przyczynę, która napędza cię do działania.

 

#2 Motywacja

MOTYWACJA to motor, który daje Ci siłę do działania. Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki musisz być dobrze zmotywowanym. Pamiętaj o tym, że w pewnym momencie twoje samozaparcie może ulec osłabieniu. To zupełnie naturalne. Nie martw się tym i działaj dalej wyrabiając w sobie nawyk nauki, a już niebawem zbierzesz owoce swojej pracy. Poza tym nagradzaj się. Jeśli widzisz postępy w swojej edukacji, spraw sobie coś drobnego, co Cię ucieszy.

 

#3 Systematyczność

SYSTEMATYCZNOŚĆ to kolejny, niezmiernie ważny czynnik Twojego językowego sukcesu. Z nauką języka jest podobnie jak z ćwiczeniami na poprawę kondycji. Potrzeba tu systematycznej, wytrwałej pracy. Gwarantuję o niebo lepsze rezultaty, jeśli będziesz codziennie poświęcać 15-20 minut na naukę niż spędzać 5 godzin przy książce w niedzielę. 

 

#4 Czas

Daj go sobie. Często ludzie pytają mnie ile potrzeba czasu, aby nauczyć się angielskiego na określonym poziomie. Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy uczeń jest inny, ma inne tempo przyswajania wiedzy, jest inaczej zmotywowany do działania. Poza tym, chcę tu nadmienić, że nauka języka to długotrwały proces. Nie nauczysz się języka w tydzień!

 

#5 Od łatwego to trudnego

Aby przejść do omawiania Present Continuous należy najpierw dobrze zrozumieć Present Simple. Aby zacząć przerabiać słownictwo związane z chorobami, musisz najpierw poznać nazewnictwo części ciała człowieka. Ta żelazna zasada pozwoli uniknąć rozczarowań związanych z niezrozumieniem znaczenia słów czy zasad gramatyki.

 

#6 Powtórki

POWTÓRKI, powtórki, powtórki! Co pewien czas powinnaś wracać do przerobionego materiału, dzięki temu dobrze go zapamiętasz i uporządkujesz swoją wiedzę.

 

#7 Cierpliwość

Uzbrój się w nią bo na sukces trzeba sobie zapracować, a i nie przychodzi on ot tak. Jak mawiają ‘Od razu Rzymu nie zbudowano.’ Potrzeba na to być może kilku miesięcy, a może nawet kilku lat. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie chcesz władać językiem, w jakim celu się go uczysz. 

 

#8 Ciężka praca

CIĘŻKA PRACA się opłaca. Wiedz też, że musisz coś z siebie dać. I to nawet sporo. Godzina w tygodniu, choćby najlepszych korepetycji, na nic się zda, jeśli nie będziesz pracować nad sobą w domu.

 

#9 Cztery aktywności

Pamiętaj, aby ćwiczyć każdą z nich: mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie. Co z tego, że rozumiesz co do Ciebie mówią, skoro nie potrafisz wykrzesać z siebie słowa?

 

#10 Ciekawość

CIEKAWOŚĆ pierwszym stopniem do piekła. Ale nie w nauce języka. Powinnaś zaszczepić w sobie ciekawość do szukania nowych słów, znaczenia tych wcześniej nieznanych, poznawania kultury, odkrywania różnic między językami.

 

#11 Sama czy z nauczycielem?

Decyzja należy do Ciebie. Jeśli jesteś samoukiem i masz duszę odkrywcy nic nie stoi na przeszkodzie byś uczyła się sama. Oczywiście potrzebujesz też materiałów do nauki. Jednak z tym nie powinno być problemu. Możesz wyciągnąć swoje stare podręczniki, pożyczyć od znajomych, poszukać w bibliotece lub na stronach www. Jeśli jednak czujesz, że sama nie dasz rady, że potrzebujesz kogoś do motywowania i wyjaśniania zagadnień, poszukaj dobrego nauczyciela. I pamiętaj o punkcie 8.

 

#12 Cudowne metody

CUDOWNE METODY na ekspresową naukę języka tak naprawdę nie istnieją. A czy można schudnąć 10kg w tydzień? Istnieją za to techniki ułatwiające zapamiętywanie np. słownictwa. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, że nie każda technika zadziała na każdego ucznia.

 

#13 Różnice językowe 

Pamiętaj o tym, że nie wszystko można dosłownie przetłumaczyć z jednego języka na drugi. Wynika to z tego, że języki różnią się od siebie. Jako przykład można tu podać proste zdania polsko – angielskie. ‘Ja mam 10 lat’ to po angielsku wcale nie ‘I have 10 years old’, a ‘I am 10 years old’. Istnieją także tzw. ‘false friends’, czyli słowa, które brzmią podobnie w 2 językach lecz znaczą coś innego np. “actually” oznacza “w rzeczywistości/tak naprawdę/właściwie”, a nie “aktualny”.

 

#14 Angielski w praktyce

Używaj języka, gdzie tylko się da. Mów, słuchaj, czytaj, pisz. Nie obawiaj się błędów, gdyż są one INTEGRALNĄ częścią nauki! Wobec tego zwyczajnie o nich nie myśl!

 

#15 Słownik

Korzystaj ze słownika tak często jak to konieczne. W dobie internetu i aplikacji na smartfony możesz sprawdzić słówko w mgnieniu oka. A więc wykorzystaj technikę! 

Znasz już 15 zasad, o których należy pamiętać. Nie poddawaj się i śmiało biegnij na pierwszą lekcję języka obcego. Trzymam za ciebie kciuki.

 

P.S.

Co jeszcze dodałabyś do mojej listy?

 

Zapisz

Share