15 ZASAD O NAUCE JĘZYKA, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

Właśnie postanowiłeś, że chcesz zacząć uczyć się języka obcego. Jeszcze nie wiesz, jaki to ma być język, kto będzie cię go uczyć, ani kiedy znajdziesz czas na wkuwanie słownictwa. Mimo wszystko zrodziła się w tobie myśl podjęcia ryzyka. Zanim zaczniesz działać, dowiedz się, co tak naprawdę musisz wiedzieć, aby twój plan się powiódł. Przeczytaj moje 15 zasad o nauce języka, a później do boju!

 

 1. Cel

Istotną sprawą jest określenie, po co tak naprawdę masz zamiar uczyć się języka. Zmusza cię do tego szef? Masz egzamin? Maturę? A może chcesz zwyczajnie zamówić sobie ulubioną potrawę będąc na zagranicznych wakacjach? Nieważne, jaka jest twoja odpowiedź. Ważne, że już znasz przyczynę, która napędza cię do działania.

 

 1.  Motywacja

MOTYWACJA to motor, który daje ci siłę do działania. Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki musisz być dobrze zmotywowanym. Pamiętaj o tym, że w pewnym momencie twoje samozaparcie może ulec osłabieniu. Nie martw się tym i działaj dalej, a już niebawem zbierzesz owoce swojej pracy. Poza tym nagradzaj się. Jeśli widzisz postępy w swojej edukacji, spraw sobie coś drobnego, co cię ucieszy.
 

 1. Systematyczność

 SYSTEMATYCZNOŚĆ to kolejny, niezmiernie ważny czynnik twojego językowego sukcesu. Z nauką języka jest podobnie jak z ćwiczeniami na poprawę kondycji. Potrzeba tu systematycznej, wytrwałej pracy. Gwarantuję o niebo lepsze rezultaty, jeśli będziesz codziennie poświęcać 15-20 minut na naukę niż spędzać 5 godzin przy książce w niedzielę.

 

 1.  Czas

Daj go sobie. Często ludzie pytają mnie ile potrzeba czasu, aby nauczyć się angielskiego na określonym poziomie. Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy uczeń jest inny, ma inne tempo przyswajania wiedzy.

 

 1. Od łatwego to trudnego

Aby przejść do omawiania Present Continuous należy najpierw dobrze zrozumieć Present Simple. Aby zacząć przerabiać słownictwo związane z chorobami, musisz najpierw poznać nazewnictwo części ciała człowieka. Ta żelazna zasada pozwoli uniknąć rozczarowań związanych z niezrozumieniem znaczenia słów czy zasad gramatyki.

 

 1. Powtórki

POWTÓRKI, powtórki, powtórki! Co pewien czas powinieneś wracać do przerobionego materiału, dzięki temu dobrze go zapamiętasz i uporządkujesz swoją wiedzę.

 

 1. Cierpliwość

Uzbrój się w nią bo na sukces trzeba sobie zapracować, a i nie przychodzi on ot tak. Jak mawiają ‘Od razu Rzymu nie zbudowano.’ Potrzeba na to być może kilku miesięcy, a może nawet kilku lat. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie chcesz władać językiem.

 

 1. Ciężka praca

CIĘŻKA PRACA się opłaca. Wiedz też, że musisz coś z siebie dać. I to nawet sporo. Godzina w tygodniu, choćby najlepszych, korepetycji na nic się zda, jeśli nie będziesz pracować nad sobą w domu.

 

 1. Cztery aktywności

Pamiętaj, aby ćwiczyć każdą z nich: mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie. Co z tego, że rozumiesz co do ciebie mówią, skoro nie potrafisz wykrzesać z siebie słowa?

 

 1. Ciekawość

CIEKAWOŚĆ pierwszym stopniem do piekła. Ale nie w nauce języka. Powinieneś zaszczepić w sobie ciekawość do szukania nowych słów, znaczenia tych wcześniej nieznanych, poznawania kultury, odkrywania różnic między językami.

 

 1. Sam czy z nauczycielem?

Decyzja należy do ciebie. Jeśli jesteś samoukiem i masz duszę odkrywcy nic nie stoi na przeszkodzie byś uczył się sam. Oczywiście potrzebujesz też materiałów do nauki. Jednak z tym nie powinno być problemu. Możesz wyciągnąć swoje stare podręczniki, pożyczyć od znajomych, poszukać w bibliotece lub na stronach www. Jeśli jednak czujesz, że sam nie dasz rady, że potrzebujesz kogoś do motywowania i wyjaśniania zagadnień, poszukaj dobrego nauczyciela. I pamiętaj o punkcie 8.

 

 1. Cudowne metody

CUDOWNE METODY na ekspresową naukę języka tak naprawdę nie istnieją. A czy można schudnąć 10kg w tydzień? Istnieją za to techniki ułatwiające zapamiętywanie np. słownictwa. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, że nie każda technika zadziała na każdego ucznia.

 

 1. Różnice językowe 

Pamiętaj o tym, że nie wszystko można dosłownie przetłumaczyć z jednego języka na drugi. Wynika to z tego, że języki różnią się. Jako przykład można tu podać proste zdania polsko – angielskie. ‘Ja mam 10 lat’ to po angielsku wcale nie ‘I have 10 years old’, a ‘I am 10 years old’. Istnieją także tzw. ‘false friends’, czyli słowa, które brzmią podobnie w 2 językach lecz znaczą coś innego np. ‘propozycja’ to nie angielskie ‘preposition’, a ‘suggestion’.

 

 1. Angielski w praktyce

Używaj języka, gdzie tylko się da. Mów, słuchaj, czytaj, pisz. Nie obawiaj się błędów, zwyczajnie o nich nie myśl!

 

 1. Słownik

Korzystaj ze słownika tak często jak to konieczne. Spraw sobie dobry słownik w wersji papierowej (obecnie do dobrych słowników dołączana jest płyta, dzięki czemu możesz zainstalować słownik na swoim komputerze) lub korzystaj z tych dostępnych na stronach WWW.

Znasz już 15 zasad, o których należy pamiętać. Nie poddawaj się i śmiało biegnij na pierwszą lekcję języka obcego. Trzymam za ciebie kciuki.

 

Zapisz

Podziel się tym postem ze znajomymi:)
 • Marta

  Bardzo dobry artykuł 🙂 Zgadzam się w 100%.

 • Andziamm

  Well said

 • Moja droga nauki języka obcego zaczęła się od chodzenia na prywatne lekcje, gdyż uważałem, że najlepiej będzie nauczyć się języka od podstaw pod czyimś kierownictwem. To pozwoliło mi na to, że nie uczyłem się dwa razy tego samego języka. Po drugie warto i chyba najlepszym rozwiązaniem w kwestii nauki języka obcego będzie wyjazd do kraju, którego uczymy się danego języka.