fbpx
Share

Uczysz się angielskich słówek, ale wciąż nie odnosisz zadowalających efektów? Poświęcasz czas i energię, a mimo to masz poczucie, że wciąż tkwisz w tym samym punkcie? Jeśli zastanawiasz się nad tym co robisz “nie tak” poznaj 6 (najczęstszych) powodów, dla których wciąż nie nauczyłaś się czasowników nieregularnych.

 

1. Uczysz się na pamięć

 

Największym grzechem podczas uczenia się czasowników nieregularnych (a także pozostałego słownictwa) jest nauka na pamięć, gdyż uczysz się i zapamiętujesz słownictwo bez jakiejkolwiek techniki. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli uda Ci się zapamiętać materiał, po chwili uleci on z twojej pamięci. Jako nauczyciel wiem, że nie ma nic gorszego niż nauka “na blachę” słowo po słowie. Jeśli uczysz się słówek z listy jedno po drugim często osiągasz efekt na zasadzie “mam to na końcu języka” lub “słowo Y było pod słowem X”.

 

 

2. Nie używasz poznanych słów w praktyce

 

Wiesz, że nauczyłaś się dziesiątek czy setek słówek, ale jak przychodzi co do czego, nie pamiętasz ich. Znasz to uczucie? Przyczyną może być właśnie bezmyślne wkuwanie słówek na pamięć lub też fakt, że nie używasz ich w codziennym języku. Niby znasz słownictwo, ale absolutnie nie potrafisz z niego skorzystać, ponieważ zamknęłaś je w jednej z szuflad swojej głowy. 

 

 

3. Nie sprawdzasz wymowy

 

Uczysz się słów bez sprawdzania wymowy w słowniku. Niby nie ma w tym nic złego, bo klasówki ze słownictwa zdajesz celująco. Problem pojawia się wtedy gdy masz porozmawiać z obcokrajowcem i nagle jakimś cudem okazuje się, że zupełnie go nie rozumiesz, bo jakoś dziwnie wymawia wszystkie wyrazy. Brzmi znajomo? Cały myk w tym, że na nasze nieszczęście wiele angielskich wyrazów wymawia się zupełnie inaczej niż się je pisze (z punktu widzenia języka polskiego, gdzie praktycznie każda litera wyrazu jest wymawiana).

 

 

4. Twoje nastawienie ma znaczenie

 

Jak podchodzisz do nauki słownictwa? Czy jest to dla Ciebie bułka z masłem czy raczej przeprawa przez mękę? Jeśli czytasz ten artykuł to obstawiam, że raczej nie pod drodze Ci z przyswajaniem słówek. Coś Ci powiem: Twoje nastawienie jest niezmiernie ważne. Jeśli wmówisz sobie, że coś jest trudne, nudne, niepotrzebne to takie to będzie i Twój umysł będzie się bronić z całych sił, żeby nie wykonać tego zadania. Wystarczy drobna zmiana w myśleniu, aby proces nauki stał się przyjemny.

Share