Blogująca nauczycielka angielskiego – wywiad z Anią

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

W pierwszy wakacyjny wtorek, zapraszam Was do przeczytania wywiadu z wyjątkową osobą, którą bardzo cenię za jej pracę i kreatywność. Młoda, pełna energii i optymizmu. Zawsze radosna i gotowa do rozmowy o każdej porze dnia i nocy. Tryskająca pomysłami, rozwija swoją pasję i stara się ‚zarażać’ nią innych. Pani Inspektor, nauczyciel języka angielskiego i blogerka w jednym. Anna Starzyńska, autorka bloga English with Ann, opowiada o kulisach swojej pracy.

 

 Źródło: Anna Starzyńska – album rodzinny

Aniu, opowiedz czym się zajmujesz na co dzień.

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednak to nie wszystko co robię. Uczę też angielskiego, tworzę materiały do nauki i cały czas się rozwijam. Cała ta moja angielska twórczość jest związana z moim blogiem, blogiem o języku angielskim – English with Ann.

 

Jak odnalazłaś w sobie pasję do języka angielskiego i uczenia innych?

Angielskiego uczę się już od dzieciństwa. Jednak dopiero przygotowania do matury były czasem, kiedy zafascynowałam się językiem, a najbardziej gramatyką, którą uwielbiam. Potem to jakoś wszystko przygasło i dopiero kilka lat temu, około 6, powróciłam do angielskiego ale już zdecydowanie silniej. Postanowiłam stworzyć swoje miejsce w sieci, jednak długo się zastanawiałam jak ma wyglądać, co tam ma być i jak zacząć. Aż pewnego grudniowego dnia, w ramach postanowienia noworocznego, powstał blog.

 

 

Z jakimi uczniami pracujesz i jakich technik stosujesz, aby urozmaicać swoje zajęcia?

Pracuje głównie z dziećmi, ze szkoły podstawowej i gimnazjum, ale też z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych. Z tymi najmłodszymi uczymy się przez zabawę, gramy, śmiejemy się. Nie chcę aby moje zajęcia były nudne zarówno dla mnie jak i dla dzieci. Nigdy nie dzieliłam się moimi pomysłami, ale to się zmieni.
Pracuję także z seniorami, już od kilku lat. Uczą się powoli, zdecydowanie wolniej od dzieci, ale za to z ogromną chęcią. Staram się nie narzucać im tematów, sami je wybierają. Do tej pory pracowałam na typowych „kserówkach” ale chcę to zmienić i wprowadzić nieco technologii i różnego rodzaju nowinek.

 

 

Uczniowie narzekają często, że znają słówka, gramatykę, rozumieją, co mówią inni po angielsku, ale oni sami nie potrafią lub też boją się mówić. Co byś im doradziła?

Mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Planuje na ten temat napisać post, a może nawet jakiś artykuł. Tak na szybko, co mogę poradzić, to zmienić myślenie. Zacznijmy myśleć po angielsku. Chociaż przez jakiś czas w ciągu dnia. Jeśli wstydzimy się mówić po angielsku, to zacznijmy od mówienia do samego siebie, a potem do innych. I nie bójmy się robić błędów. Jeśli dopiero się uczymy to mamy do tego prawo. Nawet w naszym ojczystym języku popełniamy błędy i jakoś się ich nie wstydzimy, bo przecież każdemu może się zdarzyć. Przenieśmy tą zasadę na język angielski i nie bójmy się mówić. Lepiej powiedzieć coś niezgrabnie niż wcale.

 

Źródło: English with Ann

Od kiedy prowadzisz bloga i dlaczego? Co on wniósł w Twoje życie?

Bloga prowadzę już ponad 5 lat, od grudnia 2011 roku. Na samym początku był tylko dla mnie. Potem zaczęło się to powoli rozwijać i służy dziś innym. Blog to prawie mój nałóg, bo nie ma dnia żebym nie zastanawiała się co jeszcze napisać, co zrobić i jak. W głowie mam mnóstwo pomysłów, które jak sama wiesz, staram się wcielać w życie. Dzięki prowadzeniu bloga poznałam wiele fantastycznych osób. Bez bloga nie poznałabym Ciebie i innych blogerów oraz wielu osób, z którymi współpracuje.

 

Co według Ciebie jest najtrudniejsze w pracy blogera?

Dla mnie najtrudniejsze są kwestie techniczne. Lubię tworzyć grafikę, i mam nadzieję, że wychodzi mi to całkiem nieźle, jednak sprawy typowo informatyczne są jak lot w kosmos, nieosiągalne. Jednak uczę się cały czas, poznaję nowe narzędzia i tworzę J Jestem z siebie dumna, że wszystko, co robię, robię sama.

 

Czujesz się bardziej nauczycielką czy blogerką?

To trudne pytanie i nie wiem czy umiem wybrać. Czuję się i blogerką i nauczycielką. Uwielbiam swoich uczniów i patrzeć jak odnoszą sukcesy i zdają egzaminy. I tu się pochwalę, moje maturzystki zdały maturę, choć przyszły do mnie z nastawieniem na poprawkę, a gimnazjaliści mnie zachwycili swoimi wynikami. Są fantastyczni. Bardzo bym chciała, żeby zafascynowali się językiem tak jak ja, albo chociaż go polubili. A ta druga część mnie – blogerka. Też jestem z tego dumna. Bo lubię się uczyć nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi, z pasją, tak jak ja.

 

Jak ktoś tak zapracowany jak Ty, spędza swój wolny czas?

A co to czas wolny? 😉 A tak serio to mój czas wolny to mój blog i wszystko to co się wokół niego dzieje. Przyszły wakacje, więc mam go całkiem sporo. To dla mnie czas na realizację nowych projektów. Na przykład w te wakacje realizuję projekt dla dzieci „Wakacje z angielskim”. Czas dla dzieci na zabawę, grę, malowanie, na angielski. Dwumiesięczna przerwa szkolna nie jest dobra jeśli chodzi o język obcy, dzieci zapominają. Podczas „Wakacji…” dzieci będą się bawić i cały czas będą miały kontakt z językiem, co wyjdzie im tylko na dobre.

 

Gdybyś mogła cofnąć czas… Zmieniłabyś coś w swoim zawodowym życiu? Wybrałabyś jakąś inną ścieżkę kariery?

Nigdy w życiu. Zmieniłam bym jedynie kilka rzeczy, drobiazgów, ale nie to co robię. Jednak te błędy, które popełniłam były i są dla mnie doświadczeniem, dzięki któremu wiele się nauczyłam.

 

 

Na koniec, powiedz nam gdzie Czytelnicy mogą Cię znaleźć.

Oczywiście na moim blogu: www.english-with-ann.blogspot.com

Zachęcam także do polubienia mojej strony na Facebooku: www.facebook.com/EnglishWithAnn i do zerknięcia na moją nową stronę, skierowaną głównie do lektorów i nauczycieli, ale nie tylko. Można tam też znaleźć moje projekty: www.english-with-ann.weebly.com

 

 

Aniu, dziękuję Ci serdecznie, że zgodziłaś się na rozmowę ze mną. Życzę Ci dalszych sukcesów w uczeniu i blogowaniu.

 

Ewelina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podziel się tym postem ze znajomymi:)