fbpx
Share

Brainstorming to angielskie słowo oznaczające burzę mózgów, technikę pozwalającą uzyskać maksymalną ilość pomysłów na dany temat. Podstawową zasadą brainstorming jest to, że każdy pomysł jest dobry. Metoda burzy mózgów wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, np. podczas różnego rodzaju szkoleń, treningów, podczas tworzenia haseł reklamowych, a także w nauce języków obcych. Brainstorming sprawdza się najlepiej jako warm-up (rozgrzewka) wprowadzający nas w tematykę zajęć. Na tablicy, flipcharcie czy też na zwykłej kartce piszemy hasło np. hotel, a następnie prosimy naszych uczniów o podanie słów, wyrażeń, które kojarzą im się z danym słowem. Jeśli już potrafią, mogą swoje pomysły wyrażać po angielsku, jeśli nie, podają je po polsku.

Burza mózgów sprawdza się na każdym poziomie znajomości języka. Przeprowadzenie jej na samym początku zajęć pomaga nauczycielowi określić ile uczniowie wiedzą na dany temat i pozwala dostosować trudność słownictwa do poziomu całej grupy. Nie jest wreszcie tajemnicą, że każda grupa uczniów jest inna, a ten sam temat lekcji nigdy nie będzie wyglądał identycznie w każdej z grup.

 

 

Zaletą brainstorming jest także to, że pozwala on rozładować atmosferę i zachęca wszystkich uczniów do zaangażowania w zajęcia. Nawet ci, z reguły nieśmiali chętnie biorą udział w tego typu rozgrzewkach. I właśnie o to chodzi nam nauczycielom, aby zainteresować swoją lekcją nie tylko tych wybitnych, ale także tych, którzy z góry twierdzą, że nic ich nie interesuje.

Używanie burzy mózgów jest interesujące i pomocne we wprowadzaniu w szczególności nowego materiału np. leksykalnego. Jednak, sprawdzi się także podczas powtórki przed testem, ponieważ daje nam obraz tego co już wiemy, a czego jeszcze nie udało nam się opanować. Poza tym, ci uczniowie, którzy najlepiej uczą się za pomocą obrazów, grafów itp. z pewnością polubią ten typ zadań.

Share