fbpx
Share

Dlaczego boisz się mówić po angielsku?

Zastanawiałaś/eś się kiedyś nad tym? Powodów może być całe mnóstwo oczywiście, i każdy z nas może w czymś innym upatrywać problem. Z obawą przed mówieniem po angielsku jest tak samo jak z chorobą, która nas dopada. Kiedy idziesz do lekarza, musi on najpierw znaleźć przyczynę, a później może wypisać Ci odpowiednie lekarstwa, aby Cię uzdrowić. Dlatego Twoim zadaniem teraz jest przyjrzeć się sobie dokładniej i z pomocą tego artykułu znaleźć przyczynę swojego problemu. 

 

 📌 1. Zbyt mało praktyki

Aby przełamać strach przed mówieniem w języku angielskim (i każdym innym!) musisz ćwiczyć! Wykorzystuj każdą sytuację, w której możesz rozmawiać z innymi: np pytaj o drogę, samodzielnie zamawiaj kawę w restauracji będąc za granicą czy nawet plotkując po angielsku z przyjaciółką, która mieszka w sąsiednim bloku. Nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Oznacza to, że im częstszy będziesz mieć kontakt z językiem tym szybciej przełamiesz swoją barierę językową! 

📌 2. Nagminne poprawianie każdego błędu (u siebie i innych)

Perfekcjonizm może zabić… Przestań nagminnie poprawiać każdy swój błąd i błędy innych bo to prowadzi Ciebie do zamknięcia się w sobie i powoduje strach przed konwersacją po angielsku. Podczas rozmowy staraj się nie myśleć o błędach, a skupić się na rozmówcy i rozmowie samej w sobie. 

 

 

📌 3. Obawa przed kompromitacją

Wiesz dlaczego boimy się mówić po angielsku? Bo obawiamy się kompromitacji przed znajomymi, rodziną, przed szefem czy koleżanką z pracy. Jeśli jednak będziesz się ciągle nakręcać tym, że możesz się skompromitować nigdy nie przełamiesz obawy przed mówieniem w języku angielskim! Poza tym na czym miałaby polegać kompromitacja? Na tym, że źle wmówisz dane słowo? A może na tym, że użyjesz nie takiego czasu gramatycznego? Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.

 

 

📌 4. Strach, że obcokrajowiec nie zrozumie

Jeśli uważasz, że Twój problem z mówieniem po angielsku związany jest z tym, że ktoś Cię nie zrozumie to przestań w ten sposób myśleć. Nawet jeśli powiesz coś co nie jest do końca jasne dla 2giej osoby zawsze możesz powtórzyć swoje zdanie, użyć innych słów, wyjaśnić, opisać czy dać przykład. Rozmówca natomiast może Cię dopytać, czyż nie? A więc i ten problem mamy rozwiązany 🙂 

📌 5. Brak wiary w siebie

 

Brak wiary w siebie potrafi podciąć skrzydła na każdym kroku. Abyś przełamała strach przed mówieniem musisz uwierzyć że to jest możliwe i że TY możesz to osiągnąć! Dopinguj siebie samą, nagradzaj się za każdy wykonany krok. Bądź z siebie dumna gdy wypowiesz na głos choćby krótkie zdanie w języku angielskim.

“Pamiętaj, że sukces to suma wszystkich małych kroków wykonanych w drodze na szczyt.” (Ewelina Wachowiak)

 

 

📌 6. Obawa przed błędami (jeśli mam powiedzieć źle to lepiej wcale nie mówić)

 

Znam osoby, które tak fiksują się na błędy, że wolą nie mówić nic aniżeli powiedzieć coś z błędem! Ile razy byłaś w sytuacji, w której zamiast rozmawiać z obcokrajowcami układałaś sobie w głowie schemat konstrukcji gramatycznej? A skoro nie byłaś pewna jakiego czasu należy użyć w danej sytuacji, to się poddawałaś? Brzmi znajomo? Zdradzę Ci sekret: skup się na rozmowie, na zrozumieniu drugiej strony i na tym by ten ktoś zrozumiał Ciebie.

 

📌 7. Jesteś dla siebie zbyt surowa/y

 Bądź dlo siebie dobra i przestań tak surowo siebie oceniać. Zacznij wreszcie dostrzegać to co osiągasz 🙂 Nawet nie wiesz jak ważne są Twoje małe kroki, pierwsze i kolejne próby pokonania bariery językowej. Nie oznacza to, że zachęcam Cię do bylejakości! Oznacza to, że masz odwrócić priorytety, zmienić swoje myślenie i kolejność działań. Najpierw skupiasz się na tym, aby mówić i się tego nie bać, a potem na tym, aby mówić lepiej i eliminować błędy. 

Pełen zestaw powodów, które uświadomią Ci dlaczego boisz się mówić po angielsku znajdziesz tutaj:

Przeczytaj także:  15 angielskich zwrotów przydatnych w codziennych sytuacjach w 2020

 

Twoją bolączką jest fakt, że nie masz gdzie i z kim ćwiczyć? Już masz! Wpadnij na Spotkania wieczorową porą – rozgadaj swój angielski.

Ściskam,
Ewelina

 

Share