fbpx
Share

 Nauka słownictwa to bardzo ważny, wręcz nieodzowny element poznawania języków obcych. To dzięki znajomości słów porozumiewamy się, czytamy i piszemy. Bogata baza leksykalna pozwala na swobodę i komfort w budowaniu zdań. I tu pada pytanie Jak uczyć się słownictwa efektywnie?

 

 

Przypomnij sobie w jaki sposób uczyłeś się słownictwa na klasówkę… Czy nie była to metoda ‘3Z’ (zakuć – zdać – zapomnieć)? Jeśli tak, to wszystko jasne. Rozumiem, że jesteś sfrustrowany, że niewiele pamiętasz tych słów. Problem w tym, że nie dobrałeś sobie najlepszego dla siebie sposobu nauki i zapamiętywania.

Postanowiłam spisać naistotniejsze pomysły ułatwiające każdemu uczniowi naukę słownictwa. Kluczem do językowego sukcesu jest wypracowanie swojej własnej metody, jednak połączenie wszystkich tych metod z pewnością zaowocuje.

Tworzenie własnych fiszek to bardzo fajny pomysł na przyswajanie słownictwa. Na małych, najlepiej sztywnych karteczkach z jednej strony piszesz słowo angielskie a z drugiej polskie. Dzięki temu, że nie zabierają dużo miejsca możesz zawsze mieć je przy sobie.

Tworzenie mapek myślowych znacznie ułatwia pracę. Zawsze szkicuję sobie taką mapkę w momencie, kiedy przygotowuję się do zajęć z uczniami. Niekoniecznie muszę pokazywać go swoim uczniom, ale dzięki temu wiem, jakie zagadnienia chcę poruszyć na lekcji.

Burza mózgów to świetny warm-up na zajęciach

Mapki myślowe lub też burza mózgów to świetny i sprawdzony sposób na rozgrzewkę na lekcji. Rzucam hasło: Człowiek, a zadaniem moich uczniów jest podać jak najwięcej słów, które przychodzą im do głowy po usłyszeniu hasła. I tu ważna sprawa: w tym zadaniu nie ma błędnych odpowiedzi, każdy pomysł jest dobry i ważny.

Listy tematyczne np. kategoria Człowiek. Pamiętaj, że kiedy się uczysz najlepiej przyswajasz wiedzę jeśli słownictwo w jakiś sposób się ze sobą łączy. Łatwiej będzie zapamiętać np. części ciała człowieka i słownictwo związane z chorobami niż części ciała i pogodę. Jednak nie ucz się słów z listy jedno po drugim, a wyrywkowo. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że faktycznie znasz te słowa, a nie tylko wykułeś je na pamięć.

Uczenie się w kontekście, budowanie zdań z nowym słowem. Tak jak pisałam wcześniej warto uczyć się tematycznie, ale i w kontekście. Jeśli poznajesz nowe wyrażenia bardzo skutecznym sposobem jest budowanie sobie zdań. Dzięki temu ćwiczysz poprawne konstrukcje oraz utrwalasz materiał.

Karteczki samoprzylepne z najtrudniejszymi słowami są niezastąpione. Widoczne, można je wszędzie przykleić, nie da się przejść obok obojętnie. Nie zachęcam cię do obklejania domu w miliony słówek, ale w te najtrudniejsze do zapamiętania.

Powtórki i wykorzystywanie poznanego słownictwa. Bez tego ani rusz. Trzeba używać słownictwa, aby go nie zapomnieć.

Skojarzenia z np. zabawnymi sytuacjami. Bywają słowa, któe bardzo ciężko zapamiętać. Wtedy postaraj się skojarzyć je z kimś lub np. z jakąś zabawną sytuacją. Zobaczysz, że kiedy będziesz potrzebować danego słowa, najpierw do głowy przyjdzie ci skojarzenie.

Słowotwórstwo czyli budowanie nowych słów od podanego  np. friend – friendly. Ten typ ćwiczeń rozbuduje twoją wiedzę w ogromnym stopniu. Zobacz ile słów potrafisz ułożyć od słowa friend bez użycia słownika?  friend – friendly – unfriendly- friendship.

Oglądanie filmów i czytanie książek.  Nic dodać nic ująć. Jednak to sposób na ogólne rozszrzenie słownictwa. Mimo to szczerze zachęcam.

Używanie kolorowych długopisów np. do podkreślania nowych lub trudnych słów. Ten sposób pozwoli ci szybko zlokalizować trudne słowa na liście i skupić uwagę właśnie na nich.

Używanie dobrego słownika. Bez słownika nie ma nauki.

 

Dobry słownik to absolutny MUSThave w nauce języków obcych

Dobry słownik polsko-angielski angielsko-polski oprócz tłumaczenia słów zawiera także przykładowe zdania, zapis fonetyczny wymowy, informację o tym czy dane słowo jest rzeczownikiem czy czasownikiem oraz różnice między British a American English.Tak więc, jeśli masz zamiar wydać pieniądze na zakup własnego dictionary, kup taki, który będzie służył ci latami oraz doskonałą zawartością.

Share