Kawa czy herbata

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

To już 27 edycja akcji w 80 blogów dookoła świata. W ramach przypomnienia nadmienię, że każdego 25 dnia miesiącą blogerzy działający w jej ramach publikują na swoich stronach jeden wpis na ten sam temat.

 

Miliony ludzi na całym świecie rozpoczynają i kończą dzień delektując się ich zapachem i celebrując każdy łyk. Jedne podnoszą ciśnienie, inne koją nasze zszargane nerwy. Rozgrzewają lub chłodzą. Relaksują lub też dają tzw. kopa do działania. Występują w rozmaitych kolorach i smakach. Mowa tu o, z pozoru zwykłej kawie, towarzyszce naszego życia.

 

Nie wyobrażam sobie dnia bez kawy coffee. No tak, bez kawy. Wypijam ich co najmniej dwie w ciągu doby. Nie do śniadania, ale zaraz po, i to koniecznie z jakimś słodkim rarytasem rozpieszczającym podniebienie. W pieleszach domowego zacisza domownikom i gościom przygotowuję albo kawę rozpuszczalną instant coffee lub też kawę parzoną, znaną też pod nazwą kawa po turecku Turkish coffee. Tzw. Turka, jak się mawia w moim domu rodzinnym, z wygody rzecz jasna robię z kawy mielonej ground coffee, ponieważ jeszcze nie dorobiłam się młynka do kawy coffee grinder lub coffee mill. Jednak zapach świeżo zmielonych ziaren kawy coffee beans roznoszący się po domu jest na tyle kuszący, że do zakupu owego młynka przymierzam się od jakiegoś czasu. Kawę po turecku pijam bez mleka without milk i bez cukru without sugar. W przeciwnym razie nie czuję w niej nutki goryczy bitter taste. Aby kawa ta smakowała, należy ją zalewać wrzątkiem boiling water.

 

 

 

W moim domu często pija sie także kawę rozpuszczalną instant coffee. Obowiązkowo w filiżankach do kawy cups. Choć przyznam, że jeśli mam duuuuużo do zrobienia, np. kiedy siadam do pisania artykułu, wtedy robię sobie dużą kawę large coffee w moim dużym kubku mug. Idąc do kawiarni café, zamawiam nieco bardziej ‚wykwintne’ kawy, których zwyczajnie nie pijam w domu. Uwielbiam te profesjonalne ekspresy do kawy coffee machine i odgłos mielonej kawy. Kiedy potrzebuję kopa, wystarczy mi czarna, mocna kawa czyli espresso (nie ekspresso!). Gdy upragniony kop musi być mocniejszy wystarczy zamówić podwójną kawę double espresso i sprawa rozwiązana.

 

W Polsce nie ma jeszcze tak silnego trendu na małe kawiarenki coffee shop, w których możesz usiąść podczas lunchu i przeglądając gazetę pić swoją ulubioną kawę. W ogóle co to przerwa na lunch? Nie twierdzę, że absolutnie tego u nas nie ma, ale że wygląda to zupełnie inaczej niż np. w Londynie. Widok ludzi maszerujących z kawą na wynos coffee to go w jednorazowych kubkach disposable cups nikogo tu nie dziwi. Coffee shop oferuje całą gamę kaw. Od małej, czarnej znanej jako espresso, poprzez latte, capuccino, macchiatto, americano, flat white, aż do kaw mrożonych iced coffee. Brytyjczycy słynni ze swojej 5 o’clock tea, coraz częściej i chętniej sięgają po pszepyszne kawy, których sama jestem wielką fanką!

 

 

Jaką kawę najchętniej pijasz w wolnej chwili? Podziel się informacją w komentarzu!

 

 

Co na ten temat myślą inni blogerzy? Koniecznie zerknij!

Austria: Herbata po austriacku  Chiny: Biały Mały Tajfun – Kawa Hani Finlandia: Suomika – Kahvia vai teetä? Czyli ciekawostki i słownictwo związane z kawą i herbatą Francja: Madou en France – Kawa czy herbata, czyli zwyczaje śniadaniowe (i nie tylko) Francuzów Moja Alzacja – Francuzi robią dobrą kawę, czyli Oh My Goodness café w Strasbourgu Francuskie i inne notatki Niki – Francuska kawa, czyli kawa we Francji Gruzja: Gruzja okiem nieobiektywnym – Kawa czy herbata, czyli co pić w Gruzji Hiszpania: Hiszpański na luzie – Trzy kawowe napoje z Walencji Kazachstan: Enesaj.pl – Historia herbaty w Kazachstanie Kirgistan: Kirgiskie picie herbaty   Niemcy: Kawa czy herbata w Niemczech , Niemiecka Sofa – Kawa czy herbata? – garść ciekawych idiomów Rosja:  Herbata w literaturze rosyjskiej Turcja: Turcja okiem nieobiektywnym – Kawa prawdę Ci powie Tanzania/Kenia Suahili online – Chai masala Wielka Brytania:  Angielska herbata: historia obsesji i instrukcja picia Angielski C2 – Wynalazek polskiego chemika a rozpustne five o’clock English with Ann – Wariacje na temat kawy

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podziel się tym postem ze znajomymi:)