Na początku odpowiedz sobie na pytanie dlaczego w ogóle chcesz rozpocząć naukę języka obcego. Dla siebie? Dla podwyżki? Dla utrzymania pracy? Z pewnością każdy z was znajdzie swój powód. I dobrze. Najważniejsze, że ten powód jest 🙂 O sposobach na języki obce możesz poczytać zerkając TUTAJ. W tym wpisie zajmiemy się tym, jak w wirze różnorodnych zajęć życia codziennego znaleźć czas i siłę na pogłębianie swojej lingwistycznej wiedzy.

 

 

Jasno określ swój cel i się go trzymaj

Jeśli uczysz się angielskich zwrotów np., aby wyjechać na wakacje do Londynu w celach zarobkowych, tak trzymaj! Twoim celem jest nauczenie się nowego języka w stopniu conajmniej komunikatywnym, tak aby dogadać się z potencjalnym pracodawcą i klientem. Naturalnie, w tym przypadku najważniejsza jest komunikacja a więc słownictwo, znajomość fraz  i umiejętność rozumienia ze słuchu. Gramatyka (choć ważna) nie jest wyznacznikiem tego czy będziesz umiał porozumieć się po angielsku czy też nie.

 

W zupełnie inny sposób podchodzimy do sprawy, gdy przygotowujesz się do egzaminów typu matura, czy też FCE, CAE, CPE itd. Wówczas twój proces nauczania powinien skupić się nie tylko na komunikacji, ale także na gramatyce, czytaniu, pisaniu i słuchaniu, ponieważ każda z tych części podlegać będzie wnikliwej ocenie egzaminatorów.

 

Najczęstsze wymówki

Najczęstszą wymówką jest oczywiście brak czasu. Jednak ‚Bez pracy nie ma kołaczy’. Nic się samo nie zrobi, a to czy osiągniesz sukces zależy tylko od ciebie. Postaraj się wygospodarować 15-20 minut dziennie i systematycznie pracuj nad sobą, nad swoim poziomem języka, a już po chwili zaobserwujesz rezultaty. Nie szukaj wymówek, że nie masz czasu, że jest coś ważniejszego do zrobienia, że ci się nie chce bo w ten sposób świata nie zwojujesz. I przestań narzekać! Każdy z nas musi włożyć wysiłek w to by nauczyć się czegoś nowego.

 

Plan działania

Opracuj swój plan działania. Podejdź do sprawy realnie i załóż sobie, że np. każdego dnia nauczysz się 10 nowych słówek, zrobisz 2 zadania gramatyczne, posłuchasz BBC przez 5 minut. To w jaki sposób będziesz się uczyć zależy oczywiście od ciebie. Pamiętaj jednak, aby rozwijać swoje umiejętności słuchania, pisania, mówienia, czytania i gramatyki. Zapisuj swoje poczynania. Możesz np. zaznaczać czy wykonałeś zadania, jakie sobie zaplanowałeś. Nawet jeśli jednego dnia nie udało się wykonać swojego planu, nie zamartwiaj się – jutro będzie lepiej 🙂 Od dziś twoje hasło brzmi: Nigdy się nie poddam!

                                                                                              fotografia: Internet

 

Nie obawiaj się błędów

Każdy je popełnia, nawet jeśli doskonale zna język. Nie zastanawiaj się jakiego czasu należy użyć w danej sytuacji, jeśli np. jesteś w sklepie i chcesz przymierzyć buty! Nie chodzi tu przecież o dokładność gramatyczną, a o to, abyś potrafił dogadać się ze sprzedawcą, prawda? Dlatego, porzuć swoje obawy i nie zastanawiaj się nad błędami. Wyzbądź się myśli, że ktoś cię wyśmieje, gdy źle coś powiesz. Nawet jeśli ktoś zwróci ci uwagę, głowa do góry, uczymy się przecież na błędach 🙂

Zmień nastawienie

Twoja postawa jest niezmiernie ważna. Jeśli z góry zakładasz, że ci się nie uda to nawet nie próbuj. Bo po co? Przecież i tak już wiesz, że nie osiągniesz celu. Musisz uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Nie zawsze będzie łatwo, ale pomyśl o satysfakcji jaką poczujesz po kilku miesiącach intensywnej nauki. Ohhhh już widzę, jaki jesteś szczęśliwy, że znasz znacznie więcej słów, że rozumiesz co mówią aktorzy w filmie, że rozumiesz prognozę pogody emitowaną w radio…

Ciesz się ze swoich postępów i traktuj swoją naukę jako coś bardzo przyjemnego, co z pewnością przyniesie ci same korzyści w przyszłości: satysfakcję, samozadowolenie, może podwyżkę lub awans w pracy? Jedno jest pewne: czas, który poświęciłeś w swój rozwój to najlepsza inwestycja!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym postem ze znajomymi:)