Na ślubnym kobiercu

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

 W 80 blogów dookoła świata – to akcja blogerów językowo-kulturowych, która polega na comiesięcznym publikowaniu postu dotyczącego wybranego wcześniej tematu. Wpisy ukazują się na naszych blogach każdego 25. dnia miesiąca. Dziś omawiamy temat ślubu i wesela w Wielkiej Brytanii.

W ramach w 80 blogów… przeprowadziłam dla Was wywiad z Sylwią, Polką mieszkającą na Wyspach Brytyjskich od kilku lat. Sylwia wraz z swym, już, mężem postanowili wziąć tam ślub. O kulisach tego najpiękniejszego dnia w życiu opowiadają czytelnikom bloga english-tea-time.com.

 

Co skłoniło Was do wzięcia ślubu na Wyspach Brytyjskich?

Na początek chciałabym powiedzieć ze wzięliśmy tu tylko ślub cywilny a jak wszystko dobrze pójdzie to chcemy wziąć kościelny,     ale to juz w Polsce. Co nas skłoniło do wzięcia ślubu? Hm… Cała najbliższa rodzina jest  tutaj nasza.

       Jak duże wesela organizują Anglicy i jak one wyglądają?

Angielskie wesele jest krótkie, do godziny 1. Angielskie przyjęcie to ciepły bufet podawany na sali, tort i bar gdzie każdy może zamówić sobie alkohol. Nie ma tradycji jak u nas, sypanie ryżem, pieniędzmi czy poprawiny na następny dzień. U nas wesele trwa 2 dni i to wesele do samego rana i mamy oczepiny u nich nie ma czegoś takiego. Zwyczaj jest tu taki, że na wesele uwielbiają dawać kartki bo maja je piękne zresztą. Po weselu Państwo Młodzi wyruszają w podróż poślubną i żegnają się z gośćmi.

Nasza ceremonia była skromna, wśród najbliższych. Na ceremonii były 23 osoby. A czemu tutaj? Bo było łatwiej, wszyscy na miejscu i dlatego. A w Polsce tez nie jesteśmy z jednego miasta, droga do pokonania to mniej więcej 3 godziny w jedną stronę. Trzeba byłoby latać i załatwiać, dodatkowe koszty i czas. Dlatego postanowiliśmy wziąć ślub cywilny w Anglii, jeszcze tym bardziej ze nasza rodzina też jest na miejscu. Po ceremonii cywilnej, mieliśmy poczęstunek w wersji obiadu w polskiej restauracji dla naszych najbliższych.

Na ceremonii była miła atmosfera. Anglicy mają inne podejście niż my. Wszystko z humorem. U nas raczej w urzędzie nie spotkasz sie z takim podejściem;) I ciężko im wymówić nasze imiona czy nazwiska!

Natomiast jeśli chodzi o zawieranie małżeństwa mają tutaj w Anglii duża tolerancję w stosunku do obcokrajowców. Nie robią jakiś problemów z zawarciem małżeństwa.

Jak wygląda procedura zawierania związków małżeńskich w Anglii?

Procedura zawierania związku jest inna, musisz wstawić się w urzędzie tj. Register Office 31 dni przed datą ślubu i masz tutaj sprawdzenie. Tzn. musisz mieć potwierdzenie adresu, pokazać jakieś rachunki. Potem sprawdzają twoją cała osobę, dostajesz serię pytań tj. Czy używasz tylko jednego nazwiska ? Czy jesteście spokrewnieni? Gdzie pracujesz? Jaką masz pozycję? O ojców się pytają i jakie zawody wykonują! W pierwszej kolejności odpowiadasz o swojej osobie, a potem masz pytania odnośnie partnera!

W urzędzie nic się nie różni, oprócz tego, że obrączkę zakłada sie na lewą a nie na prawa rękę. My zapytaliśmy czy możemy według naszej tradycji założyć na prawą i sie zgodzili.

Oczywiście, musimy zarejestrować nasz ślub w Polsce w urzędzie. Będę miała pozmieniane dokumenty z nowym nazwiskiem, co dużo mi ułatwi. Tylko nowy dowód w Polsce będę musiała sobie wyrobić, a resztę dokumentów wyrabiam tutaj np. prawo jazdy czy paszport.

 

 

 

Jakie kanony ślubno-weselnej mody obowiązują na Wyspach?

Jakie kanony hm… Kreacje jakie sobie wybiorą plus kapelusze czy kwiaty we włosach lub inne ozdoby – maja bzika na tym punkcie.

 

 

Dziękuję serdecznie za udzielenie tych wszystkich informacji. Od siebie życzę samych szczęśliwych chwil na nowej drodze życia.

 

Zobacz, co na ten temat przygotowali inni blogerzey.

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Chińskie wesele

Francja:

Zabierz Swego Lwa – Les Noces Pourpres

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Cztery wesela i…

Francuskiej inne notatki Niki – Francuski ślub o katalońskich barwach

Madou en France – PACS, czyli wszystko o związkach partnerskich we Francji

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym – Tradycyjne gruzińskie wesele

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Ich wielkie hiszpańskie wesele, czyli zastaw się, a postaw się po hiszpańsku

Japonia:

japonia-info.pl – Ślub w Japonii

Kirgistan:

Enesaj.pl – Kirgiskie tradycje weselne

Kirgiski.pl – Ślub i wesele we współczesnym Kirgistanie

Niemcy:

Nauka Niemieckiego w Domu – Ślub i Wesele po niemiecku

Niemiecki po ludzku – Początek końca

Szwecja:

Szwecjoblog – Szwedzkie ślubne statystyki

Tanzania/Kenia

Suahilionline: Arusi, czyli ślub i wesele w kulturze suahili 

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym – Turecki ślub w odcieniach czerwieni

Wielka Brytania:

Specyfika języka – W co ubrana jest Panna Młoda?

Włochy:

Studia, parla, ama: Ślubnie i poślubnie

Primo Cappuccino: Najbardziej oryginalny ślub w Rzymie, na jakim (przypadkiem) gościłam

Zapisz

Podziel się tym postem ze znajomymi:)