REAKCJE JĘZYKOWE ANGIELSKI WYZWANIE #24

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

Reakcje językowe angielski dzień 24. Jeśli bezustanne narzekanie jest Twoim sposobem na przetrwanie kolejnego dnia, lojalnie uprzedzam będę z tym dziś walczyć ?? A to dlatego, że narzekanie przecież w niczym nam nie pomaga. Sprawia jedynie, że kurczowo trzymamy się jakiegoś błędnego przekonania, które nas blokuje i nie pozwala iść naprzód.

Wyzwanie – zasady

 1. Wyzwanie pt. Reakcje językowe angielski odbywa się na blogu w dniach 15.05 – 13.06.2017.
 2. Poznasz ponad 150 fraz!
 3. Każdego dnia publikuję nowy post z pięcioma frazami, które są powszechnie używane w sytuacjach życia codziennego.
 4. Każda fraza opatrzona jest nagraniem wymowy.
 5. Uczysz się za pomocą listy słówek i/lub fiszek.
 6. Pod każdą lekcją jest krótkie zadanie, który sprawdza czy jesteś w stanie przełożyć teorię na praktykę.
 7. Po przerobieniu 10 lekcji (=10 dni) przeprowadzam test. W sumie będą 4 testy. Co 10 dni test z 10 lekcji, a na koniec wyzwania test z całości ?
 8. Bardzo ważne: oprócz powyższych punktów obowiązuje Cię tworzenie pięciu zdań z użyciem poznanego słownictwa. Zdania te zostawiasz w komentarzu pod postem, a ja daję Ci informację zwrotną czy Twoja fraza została poprawnie użyta czy też coś wymaga poprawy. Nie martw się, możesz komentować jako gość, dzięki czemu pozostajesz anonimowa. Instrukcja do zostawiania komentarzy opinana została w tym artykule.

 

Reakcje językowe angielski dzień 24!

 

 

Wiesz, że od narzekania może rozboleć Cię głowa? Serio. Im więcej narzekasz, tym w większą pułapkę możesz wpaść. W sumie po co to robisz? Czy nie jest to tylko wymówka po to, żeby albo czegoś nie robić albo odłożyć to w czasie? Co chwila słyszę Bo ja się tego angielskiego nauczyć nie mogę! A co, przepraszam robisz, żeby się go WRESZCIE nauczyć? Podejrzewam, że nic. Tylko narzekasz i marnujesz czas. A w tym czasie (w którym tak narzekasz) mogłabyś np. nauczyć się pięciu fraz w naszego Wyzwania ⛱ Proste.

Wierz mi lub nie, ten typ ucznia ‚lubię najbardziej’  Chce wszystko wiedzieć NA JUŻ, ale absolutnie nie ma czasu, żeby sprawdzić, poćwiczyć, napisać, powiedzieć. Jeszcze nie słyszałam, żeby od użalania się nad sobą wiedza sama wchodziła do głowy i tam zostawała!

To, co pragnę Ci dziś przekazać to to, że trzeba zakasać rękawy, trzeba czasu i cierpliwości, trzeba wysiłku i pewnego rodzaju poświęcenia, żeby opanować język. Ale to wszystko jest do zrobienia. Jestem głęboko przekonana, że niezależnie od wieku jesteśmy w stanie nauczyć się angielskiego. Jeśli tylko chcesz. Jeśli walczysz o swoje marzenia.

 

Reakcje językowe angielski dzień 24 – lista fraz wraz z wymową

 

By the way – Swoją drogą/Przy okazji/A propos

      by-the-way

Easy boy! – Hola, hola!, spokojnie

      easy-boy

How dare you? – Jak śmiesz?

      how-dare-you

Don’t exaggerate! – Nie przesadzaj

      dont-exaggerate

(You) mark my words – Wspomnisz moje słowa

      you-mark-my-words

 

[qdeck random=”true” align=”center”] [q] By the way [a] Przy okazji
Swoją drogą
A propos [q] Easy boy! [a] Hola, hola!
Spokojnie! [q] How dare you?

[a] Jak śmiesz?

[q] Don’t exaggerate!

[a] Nie przesadzaj!

[q] (You) mark my words

[a] Wspomnisz moje słowa

[/qdeck]

 

Wybierz poprawną odpowiedź.

1) Rozmawiasz z przyjaciółmi o dzisiejszym wypadzie do kina. Przychodzi Ci do głowy jeszcze jedna kwestia z tym związana. Jak możesz zacząć...?
2) Twoja przyjaciółka w kółko powtarza, że jest za gruba. Nie zgadzasz się z nią. Co możesz jej powiedzieć?
3) Pijany facet próbuje do Ciebie zagadać. Jest jednak natarczywy, a Ty nie masz ochoty z nim rozmawiać. Jak możesz to zakomunikować?
4) Znajoma zasugerowała, że dostałaś pracę tylko dlatego, że masz znajomości. Jesteś oburzona. Jak zareagujesz?
5) Mama daje Ci życiową radę. Nie chcesz jej słuchać, gdyż uważasz, że wiesz lepiej, co dla Ciebie dobre. Jak Twoja mama może zareagować?

 

Czas na Twoje przykłady zdań

 

Pamiętaj, aby w komentarzu pod tym postem zostawić pięć zdań z użyciem fraz z dzisiejszej lekcji. To dla Ciebie dodatkowa szansa na zapamiętanie słów w kontekście. Ze swojej strony zapewniam feedback przez 30 dni więc grzech nie skorzystać! Nie wiesz jak zostawić komentarz? Przeczytaj tutaj!

Masz problem techniczny z zostawieniem komentarza?

 

Nie wyświetla Ci się okienko, w którym możesz wpisać komentarz według instrukcji? Nie widzisz komentarzy? Moja podpowiedź:

 1. Odśwież stronę [naciśnij na strzałkę, która znajduje się obok adresu strony np. www.english-tea-time.com] i sprawdź czy pojawiły się komentarze i okienko, w którym Ty możesz pisać. Możesz spróbować nawet 2-3 razy odświeżać stronę. Nie działa? Patrz punkt 2.
 2. Wyczyść pliki tymczasowe przeglądarki (cache).
 3. Spróbuj uruchomić przeglądarkę w trybie incognito.
 4. Być może problem tkwi we wtyczce np. Adblocker, którą masz zainstalowaną na komputerze. Otwórz ją, wyszukaj program DISQUS i zezwalaj na wyświetlanie.

Jeśli nie wiesz jak wykonać powyższe czynności przeczytaj ten artykuł.

 

P.S.

Jesteś Uczestnikiem Wyzwania i otrzymujesz ode mnie codziennie przypomnienie na e-mail o nowej lekcji?

W takim razie przypominam Ci o konkursie, który skierowany jest tylko i wyłącznie dla Uczestników Wyzwania zapisanych na listę ?

Dla Uczestników Wyzwania Językowego zapisanych na listę przewidziane są cztery nagrody książkowe pt. Word Formation B2 Słowotwórstwo B2, autor Roman Ociepa, ufundowane przez Wydawnictwo Polonsky.

Aby wygrać książkę „Word Formation B2” należy spełnić następujące warunki:

 

1. W minimum 25 lekcjach zostawiasz w komentarzu pod postem związanym z Wyzwaniem Językowym swoje przykłady zdań (czyli to, co robisz do tej pory).

2. Nie spamujemy, piszemy komentarze na temat.

3. Biorę pod uwagę komentarze, które zostawisz na blogu między 15.05 a 13.06 (do godz. 23:59)! Jeśli zaczęłaś np. kilka dni później, nic nie szkodzi. Ważne, abyś uzbierała minimum 25 swoich komentarzy w 25 różnych lekcjach wchodzących w skład Wyzwania Językowego ?

4. Poprawiasz swoje błędy. Tzn. jeśli piszę Ci w komentarzu, że coś jest nie tak i proszę o poprawkę, zrób to. Nawet jeśli Twoja odpowiedź nie będzie poprawna, nic nie szkodzi. Chodzi o to czy się starasz. Jeśli z Twojej strony jest cisza (nie poprawiasz swoich błędów), nawet jeśli spełniasz powyższe kryteria, nie będziesz brana pod uwagę. Komentarz ‚poprawkowy’ nie jest liczony w ramach punktu 1.

5. Poprawność nie jest wyznacznikiem otrzymania nagrody. Tzn, że nagrodę książkową może wygrać zarówno osoba, która popełnia bardzo mało błędów, jak i ta, która jeszcze pracuje nad swoim angielskim ? Szanse ma więc każdy.

6. Ogłoszenie wyników nastąpi 17.06.2017 drogą mailową.

7. Jeśli okaże się, że jest więcej osób niż cztery, które spełniły powyższe kryteria, wówczas będę brać pod uwagę poprawność tworzonych zdań (zarówno gramatykę jak i sens).

8. Wszelkie spory rozstrzygam ja, autorka i właścicielka bloga English Tea Time, Ewelina Wachowiak.

 

 

Podziel się tym postem ze znajomymi:)
 • Olka

  1. By the way, I’ve heard that if you want to become an assessor, you have to be good at maths- because you will have to know how to calculate the value of a property or the amount of income.
  2. Easy boy! Regardless of what you are going to do now, it will be irrevocable, so take a few more minutes and think about it one more time.
  3. Why are you ingratiating yourself with my boyfriend? Ho even dare you? What do you want from him?
  4. Don’t exaggerate, I’ll settle up with you tomorrow, ok? You will have you 10 zlotych back. Jeez, stop repeating that I’ve robbed you…
  5. His landlord will evict him and his family if he keeps ”forgetting” about paying the rent.You mark my words.

  • Olka,

   3. literówka
   4. your 10zlotych

   More and more advanced sentences! Congratulations! ??

   • Olka

    Hahah 🙂 Ależ się te literówki tu powkradały 🙂

    3. Why are you ingratiating yourself with my boyfriend? How even dare you? What do you want from him?
    4. Don’t exaggerate, I’ll settle up with you tomorrow, ok? You will have your 10 zlotych back. Jeez, stop repeating that I’ve robbed you…

 • Meg

  1. Ann and Mark are getting married. Did you know that? – No, I had no idea. – They are. Amazing, isn’t it? By the way, don’t tell anybody about this. It’s a surprise.
  2. You knew that I cared so much about this and you just ruined that! How could you do this to me? – Easy boy! It’s not the end of the world. Stop yelling at me and talk calmly.
  3. How dare you talk to me like that? I sacrificed all my life to you and you repay me for my devotion like that? I’m let down by you.
  4. Honey, don’t exaggerate. For sure you have some dress to put on in you wardrobe. I know that you wore all of them at least once but it’s not an excuse. I can wear my only suit so many times, why can’t you?
  5. Don’t let him pay for you on your first date. You must show him that you are an independent woman who can take care of herself, other way he would treat you as his possession bacause he invested in you so much money. You mark my words.

  • Meg,

   3. I’m let down by you. – podreperuj to zdanie
   4. some dress – czy to jest poprawne
   For sure you have some dress to put on in you wardrobe.
   5. Padłam! Boskie! ?????

   • Meg

    3. Może zmienić stronę na czynną?: You let me down.
    4. For sure you have a dress to put on in your wardrobe. (chciałam położyć nacisk na jakąkolwiek)
    5. miałam takiego znajomego 😉

    • 3. Certainly ?

     4. ten efekt, o którym mówisz uzyskujesz w tym wypadku za pomocą ‚a’. Some stosujemy albo w liczbie mnogiej (jakieś sukienki) albo dla rzeczowników niepoliczalnych np. trochę cukru.

     ?

 • Julita Jasińska

  1. By the way, I saw your boyfriend last Tuesday.
  2. Easy boy ! It’s not the reason to start fighting!
  3. ” Anyway, I think your sister looks awful”, ” How dare you?!”
  4. Don’t exaggerate ! Doing business activity isn’t so complicated.
  5. OK. Do what you want with your career, but you’ll mark my words.

 • Ewelina Lech

  1. Here’s the book you lent me yesterday. By the way, didn’t you say you had another part of the series?

  2.-Will you marry me?
  -Easy boy! Who on earth are you?!

  3. You stole money from me and now you’re asking for help? How dare you!

  4. I’m the best hockey player in the world!
  -Don’t exaggerate. Don’t you know Wayne Gretzky?

  5. OK, do whatever you want. But you mark my words once it’s too late.

  😀

 • Nasturcja

  1. Ann:”I have a beautiful gardem.I can hear the birds singing in the garden.

  Georg :”I can’t tell weeds from other plants.”
  Ann:”By the way, have you got you own garden?”
  2. Kate:” Easy boy! We have to analyze and next step we will decided what can we do. Haste is not indicated.
  3. Ann: You have took us the toy”
  John:”How dare you accuse us!”
  4. Ann: “Don’t exaggerate! You eat too much sweets”
  Kate:”Do not be afraid I’m not fat”
  5. Mum:”If you don’t learn, you won’t pass to the next class. You mark my words”

  • Nasturcja,

   1. Literówka

   ”I can’t tell weeds from other plants.”
   Ann:”By the way, have you got you own garden?” popracuj
   2. we will decidede what can we do. – co jest źle? (2 błedy)
   3. You have took us the toy” – co jest źle?

   Keep going!

   • Nasturcja

    1. Ann:”I have a beautiful gardem.I can hear the birds singing in the garden.

    Georg :”I can’t tell weeds from other plants.”
    Ann:”By the way, have you got your own garden?”

    2. Kate:” Easy boy! We have to analyze and next step we will decide what can we will do. Haste is not indicated.

    3. Ann: You have taken us the toy”
    John:”How dare you accuse us!”

    • 1. garden

     I can’t tell weeds – what do you mean??
     2. what can we will do – widzisz błąd??

     ????? for you

     • Nasturcja

      1. Ann:”I have a beautiful garden.I can hear the birds singing in the garden.
      Georg :”I can’t see weeds from other plants.”
      Ann:”By the way, have you got your own garden?”

      2. Kate:” Easy boy! We have to analyze and next step we will decide what we will be allowed to do. Haste is not indicated.

      Widzę —Can nie może być z will

 • Ewelina

  1. By the way, I hope so that the our company works better.
  2. Easy boy! Don’t panic. If I come back home we will talk.
  3. How dare you propose that, when so many families don’t have access to food!
  4. Ther’s no way! You have to go to school. Don’t exaggerate, wake up and put on your clothes!
  5. You mark my words when you will be have children.

  • Ewelina,

   1. Popraw
   4. literówka
   5. za dużo słów

   ???

   • Ewelina

    1. By the way, I want to tell you that our company works better.
    4. There’s no way! You have to go to school. Don’t exaggerate, wake up and put on your clothes!
    5. You mark my words when you will have a child.

 • Marzena,

  2. pijany – sprawdź

  leaved? – poszperaj w tabeli czasowników nieregularnych

  Odp: Może też tyczyć się kobiet ❤ Tak samo jak np. mówisz hello guys! (cześć wam, cześć wiara!) też tyczy się obu płci. Albo ‚man’ w znaczeniu człowiek też tyczy się obu płci.

  3. Z tym zdradzaniem użyj perfectu (jeśli znasz)
  5. O tym, że płaczą użyj present simpe bo chodzi Ci o to, że one generalnie płaczą

 • Emilia,

  1. get? got?
  3. You know exactly who is responsible for this mess so why you do this to me – popracuj nad szykiem
  5. not fixed – co masz na myśli?

  Take care!

 • Zofia,

  1. ?

  Mi także. Ale czas z tym skończyć i zabrać się do działania!

 • Noel,

  1. money to rzeczownik niepoliczalny, co w związku z tym?
  3. hihihi
  5. I had a right – mam prawo

  Don’t give up!

 • Angelika,
  ??????????
  I fell in love with your sentences ?

  • Angelika

   Tkanks ??? I’m so happy Ewelina ???

 • Basia,

  1. already jest w zdaniach twierdzących (jako już). A w pytaniach?

  5. będę miała rację? o to chodziło?

  I keep my fingers crossed for you!

  • Basia

   Poprawiam się :
   1) Dorothy, have you put the new dress yet?

   5) Tak, chodziło mi o ”będę miała rację”

   dziękuję 🙂

 • Iwa,

  ??? no comments ???

 • Natalia,

  1. jak piszemy ‚sąsiedzi’?
  2. to the railway…
  popraw to co w nawiasie – czas
  not too fast czy not so fast? – jaka różnica??
  3. You know, I don’t… (w takim przypadku zamiast ? użyj ,
  I’m just kidding
  4. What a great piece of advice! ❤❤❤❤❤
  5. You make my words. – ???

  • Natalia

   1. Neighbors.
   2.(He’s driving too fast). (prowadzi zbyt szybko)
   Easy boy! Not so fast! ( nie tak szybko)
   3. You know, I don’t like your new hair.
   How dare you!
   Calm down. I’m just kidding.
   5. You make my words. Your mom said exactly the same as you and now she has a problem.

 • Zosia,

  1. Now is my turn – brakuje podmiotu
  3. You shouldn’t meet with Peter.

 • Tomasz,

  4 & 5 my favourite ones! ??❤??

 • Monika

  1. By the way, I saw my friends form Spain.
  2. Easy boy, you do not shout at me.
  3. How dare you said it. I am polite.
  4. Don`t exaggerate! Everything is being ok.
  5. You mark my words. They will be together.

  • Monika,

   1. from
   2. nie krzycz na mnie – don’t shout (bez you)
   3. dopracuj
   4. popraw

   ????????????????

 • meet nie łączy się z WITH wbrew temu jak mówią Polacy 😉 ????

 • 3. dlaczego mi to robisz? prawie dobrze ‚ing’ brakuje

  5. match jest tu kluczem – This man doesn’t match you. ?