fbpx
Share

 Nauka języka obcego to długotrwały proces polegający na systematycznym zapamiętywaniu pewnych sekwencji, a za czasem dokładaniem nowych, dłuższych struktur. Kluczem do sukcesu jest używanie języka na wielu płaszczyznach i trenowanie 4 kompetencji językowych, takich jak mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie. Konwersacje i umiejętność słuchania są ze sobą ściśle powiązane, gdyż jeśli kogoś nie potrafimy zrozumieć, a więc mamy problem z słuchaniem, to nie jesteśmy też w stanie się z nim porozumieć. Ta sama zależność występuje pomiędzy pisaniem a czytaniem. Jeśli uczeń nie czyta, ma też problem z kreatywnym pisaniem. Należy więc pamiętać o tym, by podczas nauki języka doskonalić wszystkie 4 umiejętności.

 

picture by english-tea-time.com

 

 

Najlepszy moment na rozpoczęcie nauki

Ilu ludzi, tyle opinii. Jednak jako językowiec i nauczyciel z kilkuletnim doświadczeniem w pracy zdecydowanie jestem za tym, aby naukę rozpoczynać od najmłodszych lat, kiedy to mózg dziecka jest niesłychanie chłonny. Podniosą się tu pewnie głosy, że po co zabierać maluchom dzieciństwo, to wreszcie czas na zabawę a nie na naukę. Owszem, jednak nikt tu nie mówi o nauce w znaczeniu siedzenia w ławce i zakuwania listy słówek. Mam tu na myśli naukę przez zabawę, śpiewanie piosenek, naukę rymowanek czy oglądanie obcojęzycznych bajek. Jeśli rodzice choć trochę znają jakiś język obcy, warto by używali go w różnych sytuacjach, tak by dziecko znało kontekst tego, co powiedziała mamusia. Nie ma też potrzeby tłumaczenia dziecku, że np. a dog to piesek. Wystarczy, że pokażemy dziecku obrazek z pieskiem i nazwiemy go w języku obcym.

                                                                                                picture by english-tea-time.com

 

W każdym wieku można uczyć się języków

Faktycznie jest tak, że będąc małym szkrabem jesteśmy w stanie szybciej opanować język obcy niż jako osoba dorosła. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że dziecko ma łatwość w powtarzaniu obcych słów z pięknym akcentem, a dorosły ma z tym duży problem. Dzieje się tak dlatego, że dziecko ma elastyczny język, a jego umysł jest chłonny jak gąbka. Inna sprawa tkwi w tym, że dorośli uczniowie często boją się wypowiedać słowa z akcentem, ponieważ boją się ośmieszyć. A to błąd! Sukces dziecka polega na tym, że ono nie zastanawia się, tylko powtarza, co usłyszało. Ważne jest więc nasze pozytywne nastawienie, dobra motywacja, regularność w nauce i wiara w to, że ja też mogę!

Jak często się uczyć

To pytanie wraca jak bumerang. I za każdym razem odpowiedź brzmi tak samo. Lepiej poświęcać każdego dnia 15-20 minut na naukę, niż raz w tygodniu spędzać całe przedpołudnie z nosem w książkach. Przyswajanie języków obcych polega na ciągłym powtarzaniu tego co umiemy, a następnie stopniowym dokładaniu nowego materiału. Jeśli jesteś samoukiem, dobierz materiał odpowiedni do swojego poziomu. Jeśli chodzisz na zajęcia do szkoły językowej, nauczyciel sam określi twój poziom i sposób pracy.

Share