TELLING THE TIME | podawanie czasu

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

Podawanie czasu w języku angielskim jest bardzo podobne jak w języku polskim. Zawsze można powiedzieć, która jest godzina na 2 sposoby np. 4:35 mówimy 1) czwarta trzydzieści pięć (w wersji angielskiej four thirty five) lub 2) za dwadzieścia pięć piąta (w wersji angielskiej It’s twenty five to five). Pierwsza wersja używana jest w szczególności w miejscach publicznych, jak np lotniska, stacje pociągów. Druga natomiast w codziennych sytuacjach. W szkole będziesz uczyć się opcji drugiej. Mimo, że jest ona trudniejsza, postaram się wytłumaczyć wszystkie zasady w przystępny sposób.

Na początek warto zapamiętać pytania: What’s the time? lub What time is it? W ten sposób zadajemy pytanie o godzinę. Inne słowa, które okażą się przydatne w mówieniu o godzinie to: past (po), to (za), half (wpół = 30 minut), quarter (kwadrans= 15 minut). Pamiętaj, że w języku angielskim posługujemy się 12 godzinnym zegarem. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy powiedzieć, że jest godzina 17:00, mówimy, że jest 5:00. 13:00 to inaczej 1:00, 21:00 to inaczej 9:00 itd. Zapytasz pewnie, skąd wiadomo czy mamy na myśli 5:00 rano czy 5:00 popołudniu… W celu wskazania pory używamy magicznych skrótów a.m. (łacinśkie ante meridiem = przed południem) oraz p.m. (łacińskie post meridiem = popołudniu). Aby wiedzieć, kiedy użyć odpowiedniego skrótku, musisz zapamiętać dwa przedziały czasowe:

24:00 – 11:59 a.m.

12:00 – 23:59 p.m.

 

 

Kiedy mówimy o pełnej godzinie, możemy posłużyć się słówkiem o’clock (umieszczanym na końcu zdania) lub też jednym ze skrótów a.m. lub p.m. Jednak wyraz o’clock nie precyzuje nam czy jest to ranek czy wieczór. Jedynie kontekst sytuacyjny daje nam ten pogląd. Spójrzmy:

14:00 It’s two o’clock. lub It’s two p.m.

23:00 It’s eleven o’clock. lub It’s eleven p.m.

4:00 It’s four o’clock. lub It’s four a.m.

Kolejna zasada obowiązuje przy mówieniu, że jest wpół do którejś… Warto tu zaprzyjaźnić się ze słówkami half (wpół = 30minut) oraz słówkiem past (po). Kiedy chcesz powiedzieć, że jest 2:30, robisz to w następujący sposób. Najpierw podajemy minuty (half=30 minut), potem wstawiamy słowo po czyli angielskie past, a następnie dodajemy godzinę. W przypadku naszej 2:30 wygląda to tak: It’s half past two a.m. Kilka innych przykładów, abyś mógł oswoić się z tą zasadą.

15:30 It’s half past three p.m.

11:30 It’s half past eleven a.m.

3:30 It’s half past three a.m.

Jeśli chcesz powiedzieć, że jest X minut po jakiejś godzinie (np. 7:20), wtedy najpierw podajesz ilość minut, potem wstawiasz słowo past, a następnie wstawiasz godzinę (zasada taka sama jak w przy wpół do: patrz wyżej). W naszym przypadku 7:20 wygląda następująco: It’s twenty past seven a.m. Kilka innych przykładów:

9:16 It’s sixteen past nine a.m.

19:29 It’s twenty nine past seven p.m.

23:05 It’s five past eleven p.m.

Warto też zapamiętać słowo quarter = kwadrans, czyli 15 minut. Gdy jest 4:15 można powiedzieć It’s quarter past four a.m. lub It’s fifteen past four a.m.

Najtrudniejszą kwestię zostawiłam na sam koniec. Ale nie martw się, jestem pewna, że uda mi się wytłumaczyć jak to działa. Jeśli mamy godzinę 7:48, to mogę powiedzieć siódma czterdzieści osiem lub za dwanaście (minut) ósma. Skąd wzięłam ten drugi sposób? Otóż, godzina ma 60 minut, prawda? No i właśnie od tych 60 minut należy odjąć w tym przypadku 48 (minut), co nam daje wynik 12 (minut). A wiec, mówimy, że jest za 12 minut … No właśnie, która 7 czy 8? 7:48 to przecież 48 minut po 7 (choć w ten sposób się nie mówi, ponieważ brzmi to nienaturalnie), a więc innymi słowy musi to myć za 12 (minut) 8 🙂

 

Skocz do zadań 🙂

Ciekawostka…

Jak jest różnica pomiędzy CLOCK  WATCH ?

 

 

 

 

                                         

                          clock                                                                                          watch

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym postem ze znajomymi:)