fbpx
Share

Przedstawiam Wam grę słowną, idealną do wykorzystania na zajęciach grupowych, choć one-to-one też się sprawdzi:) Urozmaici zajęcia, wprowadzi element zabawy, który niezbędny jest także na zajęciach z dorosłymi. Jak za chwilę się przekonacie, grę można dowolnie modyfikować, tak, aby dopasować ją do możliwości grupy. Głównym atutem jest to, że sprawdzi się zarówno z grupą podstawową, jak i zaawansowaną. Na czym dokładnie polega? Przekonajcie się czytając ten artykuł.

 

Gra ta polega na burzy mózgów dotyczącej słownictwa na daną literę alfabetu. W mojej wersji, znajdziecie 3 rodzaje kart: rzeczownik na literę…, czasownik na literę, i przymiotnik na literę… Karty najpierw pocięte, a potem dokładnie wymieszane (żeby nie było podejrzeń o nieuczciwą grę) rozkładamy przed uczniami, do góry pustą kartą. Grę może rozpocząć osoba, która wyrzuci największą ilość oczek na kostce lub też możemy wybrać inną kategorię wyboru osoby rozpoczynającej np. od najniższego do najwyższego 😉

Osoba, która wylosuje kartę np An adjective begins with N, musi podać przymiotnik (po angielsku rzecz jasna) rozpoczynający się na literę N np. nervous. W słabszych grupach, proponuję przyjąć zasadę, że wypowiadamy słowo na dźwięk, który słyszymy lub literę, jaką piszemy. Np. Jeśli ktoś wylosuje A noun begins with K, może podać albo a cat albo a kitchen (w obu wyrazach słychać k, mimo, że różnie się je pisze).

W grupach ‘silniejszych’ zdecydowanie utrudniamy zadanie 🙂 Albo raczej zachęcamy do podjęcia się CHALLENGE 🙂 Brzmi zdecydowanie lepiej, prawda? Klasy te produkują słowa dokładnie na literę na jaką one zaczynają się w pisowni.

 

 

 

Istnieje możliwość wymiany karty. Tzn, jeśli gracz wybierze kartę z literą, na którą absolutnie nic nie wymyśli, ma prawo ją wymienić na inną kartę. Może to zrobić jedynie raz podczas całej gry. Odkłada wtedy kartę ‘na kupkę’. Regułę tę można dowolnie zmieniać, tak aby dopasować się do naszej grupy.

Pozostali gracze cały czas obserwują i kontrolują sytuację. Jeśli zawodnik błędnie odpowie, wówczas osoba, która go poprawi odbiera mu kartę (zyskuje dodatkowy punkt). Jeśli nikt nie potrafi poprawić błędnej odpowiedzi, karta wraca ‘do gry’.

Co zrobić, aby ‘podkręcić śrubkę w grze’???

Gdy chcecie podnieść adrenalinę Waszym uczniom i sprawić, by gra była jeszcze ciekawsza i trudniejsza (mówimy tu oczywiście o wyższych poziomach zaawansowania) zawężamy kategorię. Np. uczniowie/studenci/gracze wymyślają słowa związane z konkretnym tematem. O, choćby WORK & JOB. Słownictwo dotyczy wszelkich aspektów na ten temat.

Rozdanie wygrywa ten, kto zbierze najwięcej kart.

 

Pobierz grę klikając na Biedronkę 🙂

Udanej zabawy!

 

 

Zapisz

Zapisz

Share