fbpx
Share

Przy tym deszczowo-burzowym piątku publikuję dla Was kolejną grę słowną, która zrobiła furorę wśród moich ‘mniejszych i większych’ sympatyków języka angielskiego. Wpadłam na ten pomysł przygotowując jednen z materiałów na bloga, wypróbowałam i okazał się on strzałem w dziesiątkę. Ale do rzeczy.

Grę można przeprowadzić na zajęciach one-to-one lub też w grupach, niezależnie od wieku i poziomu. I to jest jeden z powodów, dla których wprost ją uwielbiam. Drugim argumentem niewątpliwie jest fakt, że wspaniale pobudza wyobraźnię, wyzwala ducha kreatywności, angażuje całą drużynę. Powiedzenie Co dwie głowy to nie jedna jest odzwierciedleniem całej ideii. Dlaczego? Ponieważ, za każdym razem, kiedy przeprowadzam tę grę, pada odpowiedź, która wcześniej nie przyszła mi do głowy!

Zasady gry są na pierwszy rzut oka bardzo proste. Jednak, im dalej w las, tym trudniej! Uczeń/drużyna otrzymuje kartę z tabelą wypełnioną 16 literami. Zadanie polega na tym, aby stworzyć z tych liter jak najwięcej wyrazów czteroliterowych! Naturalnie, po angielsku 🙂 Mogą to być czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki. Jeśli chodzi o nazwy własne, nie podajemy imion ludzi i zwierząt! Litery wykorzystujemy w każdy możliwy sposób, z zastrzeżeniem, że nie można ich podwajać. Mam na myśli wyraz, w którym są 2 takie same litery np. CALL.  Nie jest ono uwzględnione jako poprawne, ponieważ w tabeli jest tylko jedna litera L. W zadaniu tym nie ograniczamy się do żadnej kategorii, dzięki czemu uczeń może wykorzystać całe swoje pokłady wiedzy i pomysłowości. Możemy jednak, wprowadzić limit czasowy, tak aby troszkę podnieść adrenalinę (szczególnie jeśli zadanie wykonują 2 lub więcej drużyn).

 

Oczywiście uczniowie zapisują swoje wszystkie pomysły na kartce. Jeśli nad zadaniem pracują drużyny, proponuję stworzyć im miejsce do pracy z dala od siebie. Unikniemy w ten sposób nieuczciwej gry i kopiowania podsłyszanych pomysłów.

Jak wygląda sprawdzanie i punktowanie? Otóż drużyny odczytują swoje wyrazy i literują je po angielsku. Za każdą poprawną odpowiedź zespół otrzymuje 1 punkt. Jeśli są tzw. literówki, punktu nie przyznajemy. Jak już wspomniałam wyżej, im częściej przeprowadzam to ćwiczenie, tym więcej pada nowych odpowiedzi, o których nawet mi się nie śniło! Za takie słowa daję wtedy aż 5 punktów! Trzeba docenić ucznia 🙂

Pobierz planszę klikając na biedronkę!

zobacz KLUCZ ODPOWIEDZI

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share