Writing FOR MATURA – recenzja

Podziel się tym postem ze znajomymi:)

Wreszcie światło dzienne ujrzała książka dedykowana maturzystom (i ich nauczycielom) dotycząca wypowiedzi pisemnej na poziomach podstawowym, rozszerzonym oraz dwujęzycznym. Mowa tu o ‚jeszcze ciepłej’ książce autorstwa Romana Ociepa, Wydawnictwo Polonsky. Długo wyczekiwana, pojawia się na rynku, stąd też przyjrzymy się jej dokładniej, aby sprawdzić czy warto inwestować w jej zakup. 

Writing for Matura przeznaczona jest dla maturzystów zdających egzamin na poziomie podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym, i właśnie w ten sposób zbudowana jest cała książka. Składa się ona z trzech sekcji, w których Autor porusza zagadnienia ważne dla określonego poziomu. Dobra wiadomość – na końcu książki znajduje się klucz odpowiedzi! Niewątpliwym aututem są wskazówki dotyczące gramatyki, kolokacji, mylonych słów czy ramka ‚Ekspert radzi’. Dzięki temu uczeń wie, na co powinien zwrócić uwagę podczas pisania wypowiedzi. Oprócz ćwiczeń, za pomocą których uczeń rozwija swoje umiejętności, na końcu każdego unitu znajduje się typowe zadanie maturalne np. napisz list formalny, rozprawkę itp. Autor wygospodarował miejsce na wypracowania ucznia (można nawet wyrwać kartkę z książki i dać ją nauczycielowi do sprawdzenia).

Zdającym maturę na poziomie podstawowym, Autor pokazuje m.in. w jaki sposób budować dłuższe i ciekawsze zdania, wyjaśnia co to ‚topic sentence’, naprowadza na odpowiedni sposób myślenia, a dalej pisania po angielsku. Do tego celu wykorzystuje całą gamę ćwiczeń sprawdzających znajomość słownictwa i gramatyki.

Maturzystom na poziomie rozszerzonym zaserwowano ćwiczenia doskonalące pisanie używając stylu formalnego np. list z zażaleniem czy list do redakcji. Znajdziecie tu także wyjaśnienia dotyczące różnic znaczeniowych pomiędzy wyrazami typu anniversary a ceremony. Roman Ociepa znów daje maksimum ćwiczeń do wykonania, tak aby jak najlepiej przygotować maturzystę do pierwszego bardzo ważnego egzaminu w jego życiu.

Skoro tyle różności w pierwszych dwóch sekcjach, to co dwujęzyczni znajdą intrygującego dla siebie? A znajdą i to wiele… Autor wyjaśnia np. dlaczego warto używać trybów warunkowych w stylu formalnym. Uczy jak napisać list motywacyjny, aby dostać pracę, o którą się ubiegamy i pomaga wyrazić opinię w rozprawce. Wszystkich tych magicznych sztuczek, nauczysz się drogi maturzysto, rozwiązując ćwiczenia związane np. z tłumaczeniem fragmentów zdań, słowotwórstwem itd.

Szczerze mówiąc nie lubię książek do nauki pisania. Przepraszam za szczerość, ale to prawda. Te, z których miałam ‚przyjemność’ korzystać w swej 11 letniej wielkiej przyjaźni z angielskim były zwyczajnie nudne, i absolutnie nie zachęcały do pisania. Mówię to z perspektywy najpierw ucznia, potem studenta, a na końcu z punktu widzenia nauczyciela. I tu nagle…


… Roman Ociepa zmienia mój punkt widzenia! Dzięki niemu i jego najnowszej książce Writing for Matura uważam, że pisanie, albo raczej nauka pisania po angielsku to naprawdę wciągająca sprawa! Wiem też, iż każdy kto sięgnie po nią, zgodzi się ze mną.

 

Writing for Matura została pomyślana tak, aby móc ją wykorzystać na dwa sposoby.  1 sposób: korzysta z niej nauczyciel na swoich zajęciach a 2 sposób: uczeń pracuje sam w domu. Umożliwia to klucz znajdujący się na końcu książki. Stąd też z pełną odpowiedzialnością za słowa – Kochani! Polecam (zarówno maturzystom, jak i nauczycielom) zakup Writing for Matura i gwarantuję, że się nie zawiedziecie! W 100% świetnie zainwestowane pieniądze. A Książkę możecie zakupić TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Podziel się tym postem ze znajomymi:)